Kamery live
prognoza pogody

Zakopiańskie Musealia (zdjęcia)

1 sierpnia 2022 11:55

100-lecie gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, nowa wystawa, warsztaty i uroczysta gala z wręczeniem medali i koncertem orkiestry kameralnej Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego.

Zakopiańskie Musealia (zdjęcia)

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku zaprosiły miłośników kultury i sztuki na śniadanie w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Po chwili rozpoczęły się także warsztaty. Z okazji 100-lecia białego misia dzieci pod czujnym okiem … przygotowywały pompony-breloczki w kształcie głowy białego misia.

W Willi Oksza zorganizowano prelekcje na temat pracy rzeźbiarza. Można było zobaczyć stare narzędzia oraz posłuchać o technikach pracy.

W świeżo wyremontowanych pomieszczeniach gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego otwarto czasową wystawę „Malarstwo na szkle / czysta forma”. Na wystawie prezentowanych jest ponad 200 rysunków na szkle.

W trakcie wieczornej gali zagrała góralska kapela składająca się z pracowników Muzeum. Głos zabrali również przybyli na uroczystość goście.

– W wielu krajach takich jak Włochy, czy Egipt turystyka znajduje się w resorcie kultury, gdyż ta wartościowa turystyka to jest poznawanie dziedzictwa, poznawania środowiska naturalnego i doświadczanie kultury ludzi. Gdyby nie było Muzeum Tatrzańskiego, nie byłoby tak wielkiej atrakcji turystycznej dla ludzi, którzy potrzebują poznania naszych korzeni i naszego dorobku – zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i turystyki.

Do ostatnich chwili w tajemnicy trzymano także odznaczenia dla zasłużonych pracowników. Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała Katarzyna Para, zastępca dyrektora. Przyznano także srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski” Wyróżnienie otrzymali: Jadwiga Bobak, Halina Figlarz, Stanisława Horyńska, Anna Jarząbek, Krystyna Łazarczyk i Anna Wojtas.

Dzień pełen wrażeń zakończył koncert orkiestry kameralnej Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego zatytułowany „W stulecie gmachu. Szymanowski, Kilar, Górecki – inspirowały ich góry”.

Zakopiańskie Musealia trwały od 29 do 31 lipca, a wydarzenia odbywały się we wszystkich filiach Muzeum Tatrzańskiego.

Redakcja 01.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również