Kamery live
prognoza pogody

Zagryziony pies nad rzeką Czarny Dunajec

11 kwietnia 2018 14:12

Do makabrycznego zdarzenia doszło wczoraj wieczorem nad Czarnym Dunajcem w rejonie Kokoszkowa. Na oczach właścicieli, goniący bez kagańca i smyczy duży pies zagryzł małego kundelka. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu. 

Zagryziony pies nad rzeką Czarny Dunajec

Wczoraj około godziny 19.00 w Nowym Targu nad rzeką Czarny Dunajec mieszkanka Nowego Targu spacerując  ze swoim psem zauważyła dwóch mężczyzn  przy, których wolno biega pies, maści czarnej, długowłosy przypominający owczarka niemieckiego.  Kobieta swojego pupila trzymała na smyczy i nagle zauważyła, że tamten  pies biegnie w jej kierunku. Mężczyzna wołał na niego Kiler. Ze strachu puściła smycz swojego psa, kiedy tamten rzucił się na niego i zagryzł. Mężczyzna podszedł do swojego psa zabrał go i odszedł nie reagując na krzyki kobiety. Z uwagi na to, że pies kobiety był malutkim kundelkiem  nie miał żadnych szans z tym, który go zaatakował.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi nowotarska komenda. Jeżeli są osoby, które wiedzą kto jest właścicielem zwierzęcia lub byli świadkami, aby szczuł inne psy lub ludzi proszone są o kontakt z Policją pod numerem 997 lub 18 26 10 434.

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również ciążące na właścicielu obowiązki. Pies to nie zabawka, a osoba decydująca się na jego posiadanie, musi liczyć się z odpowiedzialnością za zagrożenia, jakie może stwarzać dla innych ludzi, czy zwierząt.

Właściciel psa musi zachować ostrożność podczas spaceru. Nie można puścić sobie psa wolno, gdzie mu się to tylko podoba. Artykuł 77 kodeksu wykroczeń nakłada na właściciela obowiązek zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Kto nie zastosuje się do tego przepisu podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany i nie jest ważne, czy było to umyślne, czy nieumyślne postępowanie właściciela. Dzięki zastosowaniu smyczy, czy kagańca unikniemy niebezpiecznych sytuacji, pogryzienia innych osób, czy zwierząt, ale przede wszystkim będziemy mieć pełna kontrolę nad psem. Stosowanie podstawowych środków ostrożności szczególnie w miejscach ogólnodostępnych zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu innych osób. Zabronione jest również szczucie psem człowieka,za co grozi grzywna do 1000 zł. Każdy właściciel psa ponosi również pełną odpowiedzialność za zachowanie swojego psa, także w obrębie swojej nieruchomości. Dlatego posesja powinna być odpowiednia ogrodzona, aby uniknąć wydostania się i ucieczki pupila. Często właściciele puszczają swoje psy wolno w lesie, nie wiedząc, że również jest to zabronione.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Zakaz ten nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.

Nie wolno również krzywdzić psa. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności, jeżeli jest to czyn ze szczególnym okrucieństwem kara wzrasta do 3 lat pozbawienia wolności.

Należy zapewnić również odpowiednie warunki dla czworonoga. Właściciel ma obowiązek zapewnić pomieszczenie, które uchroni psa przed zimnem, upałem i opadami atmosferycznymi z dostępem do światła dziennego, odpowiedniej wielkości aby mógł się swobodnie poruszać. Nie wolno trzymać psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, oraz na uwięzi krótszej niż 3 metry.

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie tego obowiązku grozi odpowiedzialnością karną. 

KPP Nowy Targ

 

os 11.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również