Kamery live
prognoza pogody

Za spalanie odpadów – 5 wniosków do Sądu

10 stycznia 2018 10:19

Z ponad 300 kontroli przeprowadzonych w minionym roku przez inspektorów wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta, jedna trzecia poświęcona była gospodarce odpadami. Efektem jest pięć wniosków skierowanych do wydziału karnego Sądu Rejonowego. Zapadły trzy wyroki skutkujące karą grzywny, dwa wnioski jeszcze czekają na rozpatrzenie.

Za spalanie odpadów – 5 wniosków do Sądu

Inspektorzy odwiedzili dokładnie 334 posesje. W przypadku podejrzenia o spalanie odpadów, umowa, jaką miasto ma z akredytowanym laboratorium, pozwala na uzyskanie materiału dowodowego, który te podejrzenia potwierdza i jest respektowany przez sąd.

“W zeszłym roku Sąd Rejonowy, wydział karny, wydał w tej sprawie 3 wyroki. Zakończyły się one karami grzywny od 2 -3,5 tys. złotych plus koszty sądowe” – podsumowuje Dariusz Jabcoń, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Nowym Targu. 

W tym roku Sąd będzie rozpatrywał jeszcze dwa ubiegłoroczne wnioski miasta o ukaranie spalaczy śmieci i wyroków można się spodziewać w lutym.

“Te kontrole to prewencja, ale również i edukacja – zapewnia naczelnik – gdyż prócz działań interwencyjno – prewencyjnych, pracownicy dodatkowo pouczają mieszkańców jak należy przestrzegać podstawowych zasad w zakresie gospodarki odpadami, informują o uchwale antysmogowej i dają też ulotki i broszurki, a także zachęcają mieszkańców, którzy mają stare paleniska węglowe do wymiany na nowoczesne kotły.”

Żeby stwierdzić, które rejony miasta najbardziej cierpią od niskiej emisji i tam zintensyfikować działania – miasto w minionym roku przygotowało bardzo obszerny wniosek opiewający na 16 stacjonarnych punktów pomiarowych, mobilną stację i zakup drona. Zaawansowane technologie służące takiemu monitoringowi mogłoby miastu zaoferować co najmniej kilka ośrodków naukowych. Wniosek ten został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Decyzje o jego losach powinny zapaść do miesiąca.

/asz

os 10.01.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również