Kamery live
prognoza pogody

Za przekroczenie prędkości “w recydywie” – podwójna stawka mandatu

28 marca 2023 14:02

Nowotarscy policjanci z grupy Speed ujawnili kierującego bmw, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h na terenie obszaru zabudowanego w Lipnicy Małej. W dodatku działał w recydywie. Został ukarany bardzo wysokim mandatem karnym w kwocie 3 000 złotych, 13 punktami karnymi i utratą prawa jazdy. Mężczyznę udało się namierzyć dzięki zgłoszeniu naniesionemu przez świadka zdarzenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Za przekroczenie prędkości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją, a społeczeństwem. Jest narzędziem informatycznym umożliwiającym mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych, podlegających sprawdzeniu przez Policję. W sobotę przed południem podczas weryfikacji zgłoszenia naniesionego na mapie, dotyczącego przekraczania dozwolonej prędkości w Lipnicy Małej, nowotarscy policjanci z grupy Speed ujawnili 31-latka, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h na terenie obszaru zabudowanego. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że kierujący bmw ponownie popełnił to samo wykroczenie na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy (działał w tzw. recydywie). Został więc ukarany bardzo wysokim mandatem karnym – wg taryfikatora – w kwocie 3 000 złotych, 13 punktami karnymi i stracił prawo jazdy. Policja przypomina, że od 17 września 2022 roku  wzrosły mandaty za popełnienie niektórych wykroczeń drogowych w recydywie. Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;

41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;

51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;

61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;

71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych;

Natomiast KMZB funkcjonuje od 2016 roku. W 2022 roku w powiecie nowotarskim zostało naniesionych 2 037 zgłoszeń, z czego 50,9% zostało potwierdzonych. Najczęściej zgłaszane informacje dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, nielegalnych rajdów samochodowych, czy wałęsających się bezpańskich psów. Na mapie znajdują się również informacje o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie występujących na terenie danej jednostki m.in.: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych. UWAGA! “Mapa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

os 28.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również