Kamery live
prognoza pogody

Z terapią genową Kamilki – trzeba czekać, aż spadnie ilość przeciwciał

3 lutego 2024 19:03

NOWY TARG. rodzina Kamilki Gil oraz cała rzesza wolontariuszy i darczyńców z utęsknieniem czeka, aż u małej nowotarżanki będzie można zastosować terapię genową przeciwko SMA. Przeprowadzane badania wskazują jednak, że na razie nie jest to jeszcze możliwe.   

Z terapią genową Kamilki - trzeba czekać, aż spadnie ilość przeciwciał

W tej sprawie mama Kamilki, Zuzanna, zamieściła na profilu FB oświadczenie. Oto jego treść:

Chcieliśmy wam bardzo podziękować za wszelkie wsparcie i każde pytanie o Kamilkę. Chcemy Wam też przekazać nowe informacje, by uniknąć niepotrzebnych plotek i domysłów. Na ten moment Kamilka nie dostała jeszcze terapii genowej. Jesteśmy pod stałą opieką lekarzy. Ale badania wykazały przeciwciała pozytywne, co oznacza, że w tej chwili – ze względu na ich obecność  – terapii genowej nie można zastosować. Powtórne badania mamy zaplanowane za ok. 4 tygodnie. Okaże się, czy ilość przeciwciał spada, czy się utrzymuje.

Na razie izolujemy się, cały czas walczymy, że przeciwciała spadły. Prosimy Was też o wsparcie modlitewne – oby za 4 tygodnie okazało się, że przeciwciał już nie ma i można podać terapię genową. W tej chwili Kamilka waży  11,7 kg, więc czasu jeszcze trochę mamy. Ponieważ izolujemy się, praktycznie nigdzie nie wychodzimy, Kamilka jest teraz rehabilitowana tylko przez nas, w domu. Jeszcze raz prosimy o modlitwę – żeby już wszystko się udało, bo nie po to tyle osób walczyło, żeby teraz się poddać.

Nagrania można posłuchać tutaj:

https://www.facebook.com/MisiaKamisiakontraSMA/videos/758625252491391

Wyjaśnijmy: w terapii genowej przeciwko rdzeniowemu zanikowi mięśni na procesy tworzenia białek przez organizm wpływa się za pomocą fragmentów DNA dostarczanych do komórek przez specjalnie spreparowane wirusy. Lek Zolgensma – „najdroższy lek świata”, który ma dostać Kamilka – używa do tego adenowirusów serotypu 9, w skrócie: AAV9. To właśnie jego przeciwciała stwierdzono podczas badań u Kamilki. Oznacza to, że mogłyby one zniszczyć „środek transportu”, jakim jest adenowirus.

(asz)

Fot. asz, Paweł Kos, archiwum rodzinne Kamilki Gil

Anna Szopińska 03.02.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również