Kamery live
prognoza pogody

XXIV Kwesta Nowotarska. Jaki piękny ten nasz cmentarz…

1 listopada 2023 19:45

NOWY TARG. U bram cmentarza, od godz. 8.00 rano, trwa XXIV Kwesta Nowotarska. A Dzień Wszystkich Świętych obdarował nas pogodą idealną do odwiedzania grobów bliskich. Przez nekropolię na wzgórzu zwieńczonym sylwetą modrzewiowego kościółka i rozjarzonym światłami zniczy, przewinął się prawdziwy tłum.

XXIV Kwesta Nowotarska. Jaki piękny ten nasz cmentarz…

Przekłada się to oczywiście na zawartość kwestarskich puszek. Stoi z nimi ok. stu przedstawicieli  różnych profesji i środowisk – grup, które stanowią żywą tkankę miasta. Nie brak wśród nich i najmłodszych nowotarżan.  Do hojności zachęcają nie tylko rozdawane darczyńcom pamiątkowe pudełka zapałek, ale przede wszystkim efekty przeprowadzonych renowacji zabytkowych miejsc wiecznego spoczynku.

Mnóstwo zniczy płonie w znaczących dla zbiorowej świadomości miejscach – przy symbolicznym Grobie Dzieci Nienarodzonych; przy pomnikach Żołnierzy Armii Krajowej, w Kwaterze Legionistów, Ofiar II wojny, w Kwaterze Wojennej z lat 1918 – 1923  i w Kwaterze Poległych w obronie Ziemi Nowotarskiej. Kwatera Katyńska przechodzi teraz remont, którego efekty ujrzymy jeszcze w listopadzie.

Bezwietrzna po południu pogoda sprzyjała skupieniu, a widok na Tatry z wysokości cmentarza był wprost fantastyczny. Wiele osób na cmentarz wybiera się po zmroku, by w większym spokoju oddawać się modlitwie i wspominkom.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

Anna Szopińska 01.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również