Kamery live
prognoza pogody

Znamy wyniki kwesty kwesty na ratowania nagrobków

2 listopada 2021 12:35
Wyciszenie Włącz dźwięk

W siedzibie Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk od godziny 10 trwało dziś podliczanie datków zebranych podczas tegorocznej XXII Kwesty Nowotarskiej. Wczoraj przez dziesięć godzin u bram cmentarza  kwestowało łącznie  80 osób. Udało się zebrać w sumie 26 904,94 zł, 12 dolarów amerykańskich, 51 euro, a także drobne kwoty w walucie brytyjskiej i tureckiej. Pieniądze w całości przeznaczone zostaną na odnowienie zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Nowym Targu. 

Już po otwarciu puszek stało się jasne, że w porównaniu z poprzednimi latami mniej jest bilonu, więcej banknotów. Przeważały te o nominałach 10 i 20 zł, ale nie brakowało też wyższych – 100, czy nawet 200 zł, a także obcej waluty.

XXII Kwesta Nowotarska  odbyła się wczoraj w godzinach 8-18. Kwestowało łącznie 80 osób, w tym 30 strażaków, 20 przedstawicieli UTW, dzieci ze szkół podstawowych nr 5 i 11, radni, przedstawiciele władz  miasta, Związku Podhalan, szefowie miejskich jednostek, czy przedstawiciele mediów. 

Pamiątkowe pudełka zapałek wręczane ofiarodawcom w tym roku oznakowane były podwójnie – logiem ubiegłorocznej, niebyłej Kwesty, jak i tej tegorocznej. Oklejaniem 3 tys. sztuk pudełek zajęła się Ewa Garbacz. 

Organizatorem Kwesty jest Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Ta tradycja trwa nieprzerwanie od 22 lat, a jedyny wyjątek stanowił pandemiczny 2020 rok, kiedy zbiórka nie mogła odbyć się w tradycyjnej formie, a z darowizn przelanych na konto towarzystwa uzbierano jedynie 800 zł – sumę zbyt małą, by myśleć o odnowieniu nagrobków. W ciągu 20 lat trwania akcji zainicjowanej przez byłego burmistrza Nowego Targu śp. Marka Fryźlewicza, udało się zebrać w sumie 420 tys. zł, dzięki czemu odnowiono 74  nagrobki. W akcję przez te lata  włączyło się ok. 2 tysięcy różnych osób. 

Wszelkie informacje na temat każdej z organizowanych Kwest można znaleźć na portalu. www.zbiorki.gov.pl.

Wszystkich Świętych na cmentarzu w Nowym Targu

 

os 02.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również