Kamery live
prognoza pogody

XVIII Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Mali eksperci od Miasta i regionu

24 listopada 2022 12:26
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Poczucie tożsamości i miłość do swojego miejsca na ziemi trzeba budować na wiedzy – taka idea przyświecała inicjatorkom i organizatorkom Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Nowym Targu. Co roku zaprasza na tę sympatyczną rywalizację Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej. Tak jest już osiemnasty raz.

Kolejne roczniki uczniów nowotarskich podstawówek już wiedzą, że doroczny Konkurs – zawsze w okolicach imienin patronki Miasta, św. Katarzyny – niezawodnie się odbędzie. I że będzie fajnie, zabawnie, miło, a nikt nie wyjdzie z sali bez nagrody. Przechodnim trofeum dla najlepszej szkolnej reprezentacji z klas II i III jest statuetka wyobrażająca uczoną dziewicę i męczennicę – św. Katarzynę Aleksandryjską. Od początku Konkurs organizują nauczycielki z „piątki” – Dorota Fryźlewicz i Teresa Kuros. Nie brakło na Konkursie i pani dyrektor Urszuli Sięki. Oficjalne zaproszenia do szkół idą w październiku. Wtedy zostaje czas tylko na doszlifowanie wiedzy. 

A wypełniając „karty pracy”, uczestnicy musieli się wykazać dość szeroką znajomością rzeczy. Trzeba było np. znać rok nadania Nowemu Targowi praw miejskich, ulice prowadzące do rynku, elementy stroju góralskiego, nazwy sąsiednich parków narodowych i ich najwyższe szczyty, nazwę Galerii Sztuki, autora hejnału, autorów słów i muzyki „Pieśni o Nowym Targu”, także podać imię góralki zajmującej ławeczkę nieopodal ratusza. Drugo- i trzecioklasiści wypełniali krzyżówkę i po dotyku, z przewiązanymi oczami, rozpoznawali przedmioty.

Żeby nie były to tylko umysłowe mozoły, do aktywności ruchowej zachęciły ich inne konkurencje: ulepienie z plasteliny góralskiego kapelusza, rzut kapeluszem  tak, by  zawisnął na pachołku; slalom z kijem hokejowym i strzał „grulem” do bramki; slalom z fasolkami w dłoniach.

Konkursowe jury składało się z nauczycielek wszystkich biorących udział szkół i przedstawicielki miasta – szefowej wydziału promocji, Katarzyny Put. Nagrody, w postaci wartościowych pozycji książkowych, fundowało Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, medale zakupiła Rada Rodziców, sponsorem było też miasto.

Tego roku, ze względu na dużą ilość nieobecnych z powodu zachorowań, do konkursu stanęły drużyny tylko czterech szkół podstawowych.

Po podliczeniu zdobytych punktów I miejsce wraz z przechodnią statuetką św. Katarzyny przypadło ekipie „trójki” z Kowańca, w składzie: Anna Barnaś, Dorota Ossowska i Sylwester Fiszer. II miejsce zajęła reprezentacja gospodarzy, czyli „piątki”: Hanna Brzezińska, Aleksandra Ścisłowicz i Gabriela Watycha, a III miejsce – reprezentacja „jedenastki”: Lena Chrzanowska, Szymon Kondaszuk i Laura Sobies.

Można już zacząć poznawać miasto i region z myślą o następnej edycji Konkursu.

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 24.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również