Kamery live
prognoza pogody

X Regaty Bosmana Stacha – rywalizacja w sympatycznym klimacie

17 lipca 2017 09:28

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE. Dekada Regat o Puchar Bosmana Stacha zapisała się kilkoma „strzałami w dziesiątkę”. Najważniejsze były: pogoda - bardzo słoneczna - i idealny wiatr (stały, zachodni, bez groźniejszych szkwałów, trójka w skali Beauforta). Dzień wcześniej organizator, bosman Stanisław Janowiak z Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego, z pełnym przekonaniem w głosie zapowiadał: pogoda będzie. I słowa dotrzymał.

X Regaty Bosmana Stacha – rywalizacja w sympatycznym klimacie

Wystartowało 16 jachtów. Trasa wytyczona bojami prowadziła od przystani PTŻ Kluszkowce do boi nawietrznej w kierunku zachodnim. Po jej opłynięciu żeglarze płynęli z wiatrem do boi umieszczonej na wschód od linii startu i z powrotem. Do pokonania były dwa pełne okrążenia.

Od początku uplasowała się czołówka, gdyż w tych warunkach pogodowych decydowała jakość sprzętu (właściwości aero i hydrodynamiczne jachtu). Bo o ile sternik nie popełni jakiejś większej gafy, to „ … łódka do przodu musi przeć”.

Co nie znaczyło, że pozostali yachtmani odpuścili. Wręcz przeciwnie, pogodzeni z losem walczyli o jak najlepsze miejsce w swojej grupie. Kibicom obserwującym z brzegu zmagania swoich faworytów, umilała czas muzyka szantowa. Niektórzy z niepokojem patrzyli na zbliżające się od zachodu ciemniejące z każdą chwilą chmury, ale obyło się bez deszczu. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały ekipa ratowników medycznych oraz policja wodna, jednak obyło się bez wypadku i nie była potrzebna interwencja.

Trzy pierwsze załogi w każdej grupie otrzymały puchary, sternicy medale, a wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy.

Po sportowych zmaganiach na wodzie – tradycyjnie bez żadnych protestów – na żeglarzy czekały tym razem kapusta z żeberkiem i gulasz. Atmosfera na przystani była wielce sympatyczna.

Wyniki w poszczególnych grupach:

Klasa A – jachty regatowe

s/y Bibi sternik A. Nosal

s/y Toyota sternik P. Gawor

Klasa B – jachty kabinowe do 6 m

s/y Wariat sternik Z. Nesterski

s/y Orion sternik P. Suprewicz

Klasa C – jachty kabinowe powyżej 6 m

s/y Altair sternik J. Osmoła

s/y Doris sternik B. Fijał

s/y Zołza sternik A.Janowiak

Klasa D – jachty otwartopokładowe

s/y As 2 sternik T. Nowak  

s/y Old Boy sternik A. Błachowski

s/y Tom i Jerry sternik J. Natkiel

/asz

NT24TV 17.07.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również