Kamery live
prognoza pogody

X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych – cztery delegacje na „Echo Trombity” w Nowym Sączu

24 maja 2016 13:06

NOWY TARG. Muzyką ośmiu orkiestr z różnych miejscowości Nowotarszczyzny rozbrzmiewał całe niedzielne popołudnie nowotarski rynek. Tyle ich - o pięć mniej niż zeszłego roku - przybyło, by wziąć udział w X Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych. W pierwszy tak ciepły majowy dzień słońce przeglądało się w lśniących blachach instrumentów.

X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych – cztery delegacje na „Echo Trombity” w Nowym Sączu

Lazur nieba przecinały szybowce, atmosfera na rynku panowała piknikowa, kolejki po lody były bardzo długie. Ławek i miejsca pod płótnem wielkiego namiotu starczyło dla wszystkich, którzy w niedzielę postanowili zrelaksować się, słuchając orkiestrowej muzyki. Koncertowanie na scenie poprzedził przemarsz z parku przed ratusz.

Prezentujące się grupy – z coraz większym udziałem młodych instrumentalistek i instrumentalistów – nie ograniczały swoich programów do repertuaru marszowego, bo znalazły się w nim również regionalne stylizacje, przeboje znanych w świecie zespołów czy utwory stricte rozrywkowe. Te świeże aranżacje cieszyły uszy słuchaczy rozmaitością. A stawką w rywalizacji było nominowanie do udziału w  39. już Małopolskim Festiwalu „Echo Trombity”. Ten potężny, prestiżowy nowosądecki Festiwal gromadzi ok. 200 orkiestr z całego województwa. 

Zgodnie z werdyktem jury, nasz powiat reprezentować w nim będą: Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych, której przyznano I miejsce, Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu – laureatka poprzedniej edycji Podhalańskiego Festiwalu, a teraz zdobywczyni II miejsca i jeszcze jedna laureatka II miejsca – Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej. Czwartym zespołem delegowanym na „Echo Trombity” jest „Big-Band” nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej – jedyny, który wystąpił w kategorii big-bandów i zdobył również wyróżnienie specjalne.  Jako czwarta pojedzie orkiestra dęta „Rytm” z Zembrzyc.
/as

NT24TV 24.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również