Kamery live
prognoza pogody

Wystawa w Muzeum Podhalańskim

13 listopada 2016 18:35

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, w nowotarskim Ratuszu otwarta została wystawa historyczna zatytułowana "Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie. Kwatera Żołnierzy Legionów Polskich w Nowym Targu".

Wystawa w Muzeum Podhalańskim

Ekspozycja tematycznie związana jest z otwarciem i poświęceniem świeżo odnowionej Kwatery Legionistów na nowotarskim Cmentarzu Komunalnym i stanowi próbę skrupulatnego przedstawienia dziejów tego obiektu, z uwzględnieniem miejsca śmierci bohaterów, jakim był Szpital Czerwonego Krzyża w Nowym Targu.

Wystawa stanowi tematyczne uzupełnienie wiodącego motywu tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Nowym Targu, jakim jest szczególne zaakcentowanie i oddanie czci żołnierzom Legionów Polskich. Inicjatorem wystawy jest dyrektor Muzeum Podhalańskiego Robert Kowalski.

W sobotnim wernisażu gromadnie wzięli udział mieszkańcy Nowego Targu, z burmistrzem Grzegorzem Watychą i przedstawicielami Rady Miasta na czele. Gościem specjalnym była posłanka Anna Paluch. Niezwykłą atrakcją wernisażu był udział członkiń grupy rekonstrukcji historycznej “Gorlice 1915”, w tym sześciomiesięcznej Zosi, również w stroju “z epoki”, co nadało całemu wydarzeniu ducha dawnych lat. Wcześniej wystawę odwiedzili w szarych mundurach piłsudczyków członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej II Brygady Legionów z Bochni.

Wystawa będzie czynna do marca 2017 roku. Towarzyszyć jej będą edukacyjne warsztaty i lekcje muzealne “Legiony Polskie. Pamiętamy!”. Organizatorami wystawy są Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne (oddział nowotarski), Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu oraz Archiwum Narodowe w Krakowie.

fot.arch. Muzeum Podhalańskiego

/os

NT24TV 13.11.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również