Kamery live
prognoza pogody

Wyłonienie wykonawcy w projekcie 10 gmin – uniemożliwione kolejnym odwołaniem

12 sierpnia 2020 16:49

10 GMIN MAŁOPOLSKICH. Nadzieje na szczęśliwy finał przetargu wykonawczego w potężnym małopolskim projekcie 10 gmin, obliczonym na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii, przekreśliło kolejne odwołanie. Wpłynęło ono nocą, tuż przed upływem terminu, gdy pracownicy gminy Nowy Targ, jako partnera wiodącego w tym projekcie, mocno zaciskali już kciuki, licząc, że mieszkańcy doczekają się wreszcie montażu instalacji.

Wyłonienie wykonawcy w projekcie 10 gmin – uniemożliwione kolejnym odwołaniem

Jeśli wcześniej rozstrzygnięcie przetargu kilkakrotnie blokowała specjalizująca się w instalowaniu pomp ciepła firma „Sanito”, tak tym razem odwołanie złożyła firma „Semi System” z branży fotowoltaicznej.

Unijny przetarg na wykonanie instalacji fotowoltaicznych, solarnych, montaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, gmina Nowy Targ, jako partner wiodący w projekcie obejmującym 10 gmin Małopolski, ze względów praktycznych podzieliła wcześniej na części. A kilkudziesięciomilionowa wartość zlecenia była powodem, że wiele firm konkurowało o tak łakomy kąsek.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zaczekać na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, która po okresie dużych opóźnień teraz znów przyspieszyła swoje działania. Rozprawa, jak liczy gmina, może odbędzie się do miesiąca.

Czas nagli tym bardziej, że kotły na biomasę trudno montować, gdy zacznie się sezon grzewczy, a jesienne chłody na Podhalu nadchodzą szybko. Już w tej chwili – skutkiem uporczywych odwołań – zagrożenie dla realizacji projektu jeszcze w tym roku jest spore.

Sama liczba instalacji fotowoltaicznych we wszystkich 10 gminach, włącznie z Nowym Targiem, to ok. 3 tysięcy. Kotłów na biomasę i pomp ciepła ma być montowanych po kilkaset. Mieszkańcy, którzy na listach projektu (przejęci też po wcześniejszych inicjatywach w dziedzinie odnawialnych źródeł energii) oczekują trzy lata, a nawet dłużej – niecierpliwią się już mocno, nie rozumiejąc przyczyn tej zwłoki.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 12.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również