Kamery live
prognoza pogody

Wyjść naprzeciw „zamykaniu się w Internecie”

30 grudnia 2018 22:39

Był śpiew, muzyka, najpiękniejsze polskie i słowackie kolędy, a także wykład o niebezpieczeństwach wirtualnej rzeczywistości. W kościele św. Marcina w Krempachach odbył się koncert świąteczno-noworoczny, którego głównym gościem był znany z telewizyjnych programów katolickich biskup Antoni Długosz.

Wyjść naprzeciw „zamykaniu się w Internecie”

„Mizerna Cicha”, „Bóg się rodzi”, „Vstavajte Pasteri”, „Wo wiflejemi nyni nowina” czy chociażby „Oj Maluśki”. Nieprzypadkowo w programie niedzielnego koncertu zestawiono zarówno kolędy polskie jak i słowackie – do dziś w Krempachach, położonych na Spiszu, wciąż mocno odczuwalne są wpływy południowego sąsiada. Swoje aranżacje znanych kolęd w krempaszańskim kościele zaprezentowały zespoły Vechi Acum, Dolina i lokalna schola parafialna. Koncert tego pierwszego podzielony został na trzy części, między którymi swoją homilię wygłosił charyzmatyczny biskup z Częstochowy.

 – Rodzina jest prezentem od samego Pana Jezusa. Ale w rodzinie bardzo ważna jest wspólnota. A tę wspólnotę obecnie rozwala internet – stwierdził biskup Długosz. Duchowny tłumaczył, że Boże Narodzeni, okres kojarzony z przebywaniem w rodzinnym gronie, obecnie niszczony jest przez nadużywanie środków masowego przekazu. – Plusy są ogromne jeżeli chodzi o Internet, ponieważ możemy komunikować się na wszystkie sposoby z kim chcemy, dowiadywać się o wszystkim, a także kupować. Ale są i pewne zagrożenia, są to: psychiczne, fizyczne, społeczne, moralne i intelektualne.

Biskup wskazywał, że uzależnienie od sieci oraz nowoczesnych technologii może prowadzić u dzieci do zacierania się rzeczywistości z fikcją i zamykania się w samym sobie. Zdaniem duchownego takowa młodzież ma znacznie mniejszy zasób słów, szybciej ulega agresji, naiwnie wierzy informacjom zamieszczanym w Internecie, a także ma skłonności do depresji. Narażone jest też zdrowie: nadwyrężone mięśnie nadgarstków, otarcia, naprężenie karku, czy bóle głowy i dolnych części kręgosłupa. Jednak najbardziej dewastujący na rozwój dziecka ma szeroko rozpowszechniona w sieci pornografia.

 – Pragnęliśmy, aby nasz koncert nieco różnił się od innych świąteczno-noworocznych spektakli. Chcieliśmy ratować sytuację w miarę możliwości, bo jednak te środki masowego przekazu, takie jak komputer, komórka i Internet, nas uzależniają. Dlatego ściągnęliśmy kogoś, kto ma w tym doświadczenie, aby zarówno dzieciom jak i rodzicom udzielił wskazówek, co robić, aby nie wpaść w uzależnienie – mówi Franciszek Pietraszek, prezes fundacji „Tradycja” z Krempach. Organizator koncertu tłumaczy, że święta, to czas na spotkania z bliskimi, okazja do przypomnienia sobie nowych i starych kolęd oraz wspólnego kolędowania. Internet to wszystko burzy. – Ten koncert to próba wyjścia naprzeciw zamykaniu się we własnych pokojach, we własnych smartfonach. Boję się, że komputer już wygrał z rodzicami. Dzieci unikają robienia tego co powinny, skupiając się tylko i wyłącznie na rozrywce. Jeżeli my, rodzice, wraz z kościołami i szkołami nie znajdziemy na to rozwiązania, to nasze dzieci zbłądzą, a nam przyjdzie tylko narzekać.

 – Jak się dziecko buntuje, powiedzcie: (…) „Ja cię kontroluję, bo ja cię kocham: to z kim się spotykasz, dokąd idziesz, o której wrócisz, ale przede wszystkim co oglądasz w Internecie” – zwrócił się do rodziców na zakończenie biskup Antoni Długosz. – Razem przy stole w niedziele i święta jedźcie wspólny obiad. Wyłączcie wszystkie telewizory i inne publikatory. Niech dzieci się nacieszą wami, niech opowiedzą wam o wszystkim. Jeśli dziecko nie doświadczy czym jest stół w domu i wspólny posiłek, nie zrozumie czym jest Eucharystia. (…) Miłości uczcie się nawzajem, tej miłości uczcie własne dzieci. To jest miłość pochodząca od Pana Boga, by wasza rodzina była szkołą miłości. I tego uczcie się do końca waszego życia.

 

/ps/

redakcja 30.12.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również