Kamery live
prognoza pogody

Wyciek z Rancha LOT – śmierdząca recydywa

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Niemal pięć godzin trwała interwencyjna akcja na skarpie Białego Dunajca. Jej powodem stał się kolejny śmierdzący wyciek z terenu Rancha LOT.

Wcześniejsze takie incydenty były przedmiotem postępowań prowadzonych przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska i Wody Polskie. W efekcie obiekt stracił pozwolenie wodno-prawne.

O tym kolejnym śmierdzącym wycieku ze skarpy zostały zaalarmowane miejskie służby, które udały się na miejsce w asyście pracowników Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Interwencyjna ekipa pobrała próbki brunatnej mazi wyciekającej z rury na skarpę, identyfikując ją jako ścieki bytowe zmieszane z przemysłowymi i ropopochodnymi. Wezwała też policję.

W tej sytuacji nie pozostawało nic innego niż powiadomić służby ochrony środowiska. Panie z nowosądeckiej Delegatury WIOŚ przyjechały po dwóch godzinach i również pobrały próbki. Ze względu na obecność ropopochodnej domieszki zdecydowały o wezwaniu również straży pożarnej.

Na miejsce przybyły trzy zastępy i zajęły się odkopaniem oraz zaczopowaniem rury oraz zabezpieczeniem przed dalszym ściekaniem zanieczyszczeń do Dunajca. Ponieważ okolica skarpy jest miejscem spacerowym, a pogoda zachęcała do wyjścia z domu – pod skarpą szybko zgromadził się tłum obserwatorów.

Właściciel ośrodka, do którego udały się miejskie i WIOŚ-owskie służby, został przez te ostatnie ukarany 500-złotowym mandatem. Była to maksymalna wysokość kary możliwej do nałożenia doraźnie. On z kolei oświadczył, że będzie budował nową oczyszczalnię ścieków (wcześniejsza biologiczna nigdy nie została ukończona i nie działała prawidłowo).

Na mandatowej dolegliwości sprawa ściekowej recydywy prawdopodobnie się nie skończy. 

(asz)

Fot. UM Nowego Targu

 

Anna Szopińska 07.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
pol 19:17 08.04.2022

p burmistrzu zamknac ten grajdol natychmiast gdy wybuduje szczelne szambo odebrac komisyjnie i otworzyc sanepid co spi

Zobacz również