Kamery live
prognoza pogody

Wróciły godziny dla seniorów

15 października 2020 10:39

Z czwartkiem rząd Polski przywrócił z pierwszej fali epidemii tzw. godziny dla seniorów, w których tylko osoby powyżej 60 roku życia mogą robić zakupy. Jednocześnie rządzący apelują do seniorów o częste mycie rąk i jak najrzadsze wychodzenie z domów.

Wróciły godziny dla seniorów

Fot. archiwum, Nowytarg24.tv

Od 15 października w sklepach, drogeriach, aptekach, supermarketach, sklepikach osiedlowych i na poczcie obowiązują na terenie Polski tzw. godziny dla seniora. Od 10:00 do 12:00 osoby wyłącznie po 60 roku życia będą mogły wejść do wyżej wymienionych obiektów. Zasada ta ma obowiązywać od poniedziałku do piątku.

– Sytuacja jest niewątpliwie trudna, dlatego tak ważne jest stosowanie tych podstawowych, ale bardzo istotnych zasad bezpieczeństwa. Niektórzy może nieco zmęczeni pandemią zaczęli je lekceważyć, a to najprostsza droga do wzrostu zachorowań – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Takie rozwiązanie ma zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem wśród osób starszych w trakcie robienia zakupów. To właśnie seniorzy są grupą wiekową najbardziej narażoną na ciężki przebieg choroby COVID-19. Godziny dla seniora nie obejmują sklepów odzieżowych, RTV i AGD, meblowych i budowlanych.

Jednocześnie rządzący apelują o przestrzeganie wytycznych mających uchronić przed zakażeniem. Zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób w przestrzeni publicznej, częste mycie rąk, dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, a także poprawnie noszona maseczka lub przyłbica – to podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii.

– Dzisiaj szczególnie ważna jest pełna mobilizacja i stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Drodzy seniorzy, ograniczcie wychodzenie z domu, szczególnie w miejsca zatłoczone, do minimum. Jeżeli musicie zrobić zakupy samodzielnie – pamiętajcie o godzinach dla seniorów. Jeśli to tylko możliwe, unikajcie komunikacji miejskiej. Zdajemy sobie sprawę, że to często spore wyrzeczenia, ale mówimy tu o waszym zdrowiu i życiu – wylicza minister Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny przypomina także, że maseczki wielorazowego użytku powinny być regularnie prane, warto też pamiętać o częstej dezynfekcji telefonu i niekorzystaniu z niego podczas jedzenia.

– Unikajmy kontaktu z przedmiotami i powierzchniami, które są dotykane przez inne osoby – to np. przyciski w windzie, klamki, poręcze. Jeżeli już mamy z nimi styczność, nie dotykajmy twarzy ani maseczek, a przy najbliższej możliwej okazji umyjmy lub zdezynfekujmy ręce – uczula minister. 

Warto dodać, że dziś ma odbyć się konferencja prasowa z udziałem premiera i ministra zdrowia w sprawie sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. To na niej przedstawione zostaną nowe rozwiązania do walki z koronawirusem.

/źródło: RadioZet.pl, gov.pl/

Piotr Starmach 15.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również