Kamery live
prognoza pogody

Wiosna w Gorcach i Pieninach. Przyroda budzi się do życia

15 kwietnia 2022 12:07

W Gorcach zawilce, pierwiosnki, miodunki, ziarnopłony, natomiast w Pieninach – żaby z skrzekami. Wiosna ma różne oblicza, wskazują przyrodnicy, ale nawet mimo zapowiadanych w najbliższych dniach opadów śniegu wygląda na to, że natura na dobre obudziła się do życia po zimowym letargu.

Wiosna w Gorcach i Pieninach. Przyroda budzi się do życia

Nie tylko krokusy są oznaką zbliżającej się wiosny. Wraz z połową kwietnia pojawia się coraz więcej wczesnowiosennych roślin. W Gorcach są to zawilce, pierwiosnki, miodunki czy ziarnopłony.

 – Ich pączki kwiatowe zawiązały się pod ziemią ubiegłego lata, aby jesień i zimę przeżyć w uśpieniu. Teraz nadszedł czas przebudzenia! Rozwijają się w pośpiechu, aby wykorzystać słoneczne światło i zdążyć, zanim liście drzew rzucą na ziemię cień. W krótkim czasie muszą zwabić owady, aby zapewnić sobie zapylenie i wytworzyć nasiona. Świąteczny spacer można sobie umilić przyglądając się z bliska tym pięknym, a tak krótkotrwałym kwiatom – informują przyrodnicy z Gorczańskiego Parku Narodowego.

Również i w Pieninach zawitała wiosna. Poza pojawiającymi się coraz liczniej kwiatami również zwierzęta zaczęły dawać o sobie znać – a mianowicie żaby, które złożyły skrzeki w trawie. Swoją wędrówkę do miejsc rozrodu rozpoczęła m.in. ropucha szara. Te, które nazbyt zbliżyły się do terenów mieszkalnych, pracownicy parku muszą ratować.

 – Co roku, w okresie migracji tych płazów, wzdłuż drogi w Sromowcach Kątach stawiamy tymczasowe ogrodzenia. Osobniki, które zatrzymają się przy płotkach przenoszone są przez jezdnię. Dzięki temu część ropuch uniknie śmierci pod kołami samochodów. Działania ochronne prowadzone są na odcinku drogi, gdzie koncentruje się migracja płazów. Zwierzęta te, w mniejszym natężeniu, mogą przechodzić przez drogę również w innych rejonach Pienin. W trakcie poruszania się po drogach prosimy o ograniczenie prędkości i ostrożną jazdę – apelują pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego.

Piotr Starmach 15.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również