Wiosenny konkurs gwarowy “Wieśniane słowa – wieśniane nuty”
Literatura gwarowa naszego regionu w dużej mierze przyczyniła się do tego, że tutejsze gwary (podhalańska, spiska, orawska, pienińska) przetrwały i pozostają żywym znakiem naszego dziedzictwa. Aby tak pozostało, powinniśmy podtrzymywać regionalne tradycje literackie. W konkursie Wieśniane słowa – wieśniane nuty nawiązujemy do wiosny, która jest czasem nowego siewu. Chcemy ponownie zasiać góralskie słowo w ludzkie serca – tłumaczy ideę konkursu organizator. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 marca br. Konkurs zostanie przeprowadzony w formule online, w dwóch kategoriach: gawędziarz i recytator.

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu organizator Konkursu zwraca się z uprzejmą prośbą o rozpropagowanie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, członków zespołów regionalnych, Ośrodków Kultury, wydziałów oświaty, szkół, organizacji pozarządowych słowem wszystkich, którzy zainteresowani są gwarą – naszym wspólnym dziedzictwem informacji o Wiosennym Konkursie Gwarowym: Wieśniane Słowa – Wieśniane Nuty.
Konkurs będzie odbywał się w dwóch kategoriach – recytator Wszystkich chętnych zainteresowanych stworzeniem tekstów przygotowanych specjalnie na konkurs, organizator zaprasza do udziału w WARSZTATACH GWAROWYCH prowadzonych przez prof. nadzw. dr hab. Annę Mlekodaj (PPUZ w Nowym Targu). W ich trakcie dowiecie się, jak tworzyć gawędy, jak je prezentować, by nawiązywały do starego zwyczaju opowiadania różnych historii łączących ludzi i służących odbudowaniu społecznych więzi międzyludzkich – zachęca organizator. Warsztaty odbywać się będą w systemie on-line (w przypadku braku możliwości przeprowadzenia bezpośredniego spotkania) lub w trakcie spotkań organizowanych w siedzibie Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu przy ulicy Jana Kazimierza 20.
Regulamin konkursu, zgłoszenie do konkursu i na warsztaty znajdują się na stronie organizatora, jakim jest Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.
Komentarze