Kamery live
prognoza pogody

Winter Tatry Cup 2022 – urok, wdzięk, styl i klasa par z dziesięciu państw

24 grudnia 2022 08:23

NOWY TARG. To było fantastyczne widowisko, zarazem impreza światowej rangi. W sali hotelu IBIS odbyła się tegoroczna edycja rozgrywanego od dekady turnieju tańca Tatry Winter Cup 2022 – tym razem z udziałem reprezentacji dziesięciu państw: Polski, Ukrainy, Irlandii, Rumunii, Mołdawii, Włoch, Irlandii, Hiszpanii, Grecji i Cypru.

 

Winter Tatry Cup 2022 – urok, wdzięk, styl i klasa par z dziesięciu państw

Akademia Tańca Nowy Targ, kolejny raz organizując prestiżowy turniej i wieść o nim przekazując międzynarodowemu sędziowskiemu gronu, nawet nie spodziewała się takiego odzewu. Udział zgłosiło ok. 150 par, w tej liczbie wiele z najwyższymi tytułami. Nie lada wyzwaniem logistycznym był sam transport przybywających w różnym czasie zawodników z lotniska do hotelu lub do pensjonatów w Małem Cichem.

Zawodnicy startowali podzieleni na 12 kategorii. W parach i solo. Ponad 60 młodych tancerzy reprezentowało Akademię Tańca. W tańcach latynoamerykańskich oczarowała sędziowskie grono para z Sycylii. W kategorii standard wygrała para z Mołdawii. W kategoriach dziecięcej, mini kids i w juniorach młodszych laury zebrali tancerze z Akademii. W kategorii solowej również spisali się oni pięknie, jednak wygrała niebywale utalentowana mała profesjonalistka – 11-letnia Ukrainka.

Udział w Winter tatry Cup łączył się z poprzedzającym zawody szkoleniem dla sędziów i tancerzy, które prowadziła Włoszka, Sabina Sgroi. Organizatorzy zaplanowali wszystko tak, by kilkudniowy pobyt na Podhalu dał gościom możliwość skorzystania z wielu jego uroków – od term po narty i od świątecznego rynku w Mieście po plac targowy. Nie obyło się też bez integracyjnego after party z towarzyskimi przyjemnościami i wymianą kontaktów. Taka formuła pobytu czyniła taneczny turniej nie tylko promocją miasta i regionu, ale i turystyczną atrakcją. Do tego dochodził świąteczny wystrój sali z rozjarzonymi na błękitno pachnącymi choinkami. Takiej formuły zawodów raczej nikt poza Akademią nie proponuje. Stąd entuzjazm i zachwyt uczestników.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni – mówi Bolesław Bara, szef Akademii Tańca. – Z powodu wojny nie pojawiły się tylko pary z Białorusi i Rosji. Ale ważne, że były dzieci z Ukrainy, którym chcieliśmy zaoferować różne atrakcje w formie niespodzianki. W Małem Cichem kwaterowały one przez 7 dni i 6 nocy. Miały tam kulig z pochodniami, nocnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek; mogły poznać nasze bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Udało się to dzięki gronu przyjaciół – z firm i prywatnych.

W tej imprezie – z jej niepowtarzalną atmosferą, anturażem, świątecznymi utworami – taniec objawił się w pełni jako sport artystyczny. Pracowały na to efektowne choreografie, bogactwo stylów i technik. Do tego dochodzą kreacje, makijaże, misterne fryzury pań. By podziwiać zawodników, przybyły nawet siostry zakonne z przedszkolakami. Efekt jest taki, że uczestnicy Winter Tatry Cup znów chcą się u nas pojawić – w marcu, na wiosennym już turnieju.     

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 24.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również