Kamery live
prognoza pogody

Wieści z Targowicy. Turyści są, ale grunt to słowacka klientela

31 lipca 2023 12:47

NOWY TARG. Środek lata to dla Nowej Targowicy czas obfitej podaży wszystkich dóbr, które wiążą się z owocowo-warzywnym sezonem. Jest to też czas turystycznych wypraw i rodzinnych, okolicznościowych imprez, a te, oczywiście, wymagają odpowiedniego ubioru i obuwia.

Wieści z Targowicy. Turyści są, ale grunt to słowacka klientela

Przy obfitych deszczach trwa rośnie jak szalona, więc owce pożywienia mają pod dostatkiem. Przekłada się to na obfitą podaż wszelkich owczych, także i krowich produktów. Na tych serowych stoiskach ruch jest nieustanny.

Targowy żywioł z całym swoim kolorytem przyciąga też turystów. Zwłaszcza przy ładnej pogodzie na placu słychać różne języki. Turystyczne wyprawy na jarmark mają jednak charakter bardziej zwiedzania i oglądania niż większych zakupów. Z reguły kończą się nabyciem jakiegoś lokalnego wytworu rękodzieła artystycznego, regionalnych pamiątek czy oscypka. Większość właścicieli stoisk nie ukrywa, że prosperują głównie dzięki klienteli słowackiej.

 

Zarówno we wnętrzu Kupieckiego Dworu, jak i na stoiskach z odzieżą widać jednak, że ludzie odreagowują czas pandemii, ciesząc się okolicznościowymi imprezami. Bogata oferta „wyjściowych” i eleganckich kreacji oraz męskich garniturów cieszy się niemałym zainteresowaniem. Tutaj – tylko wybierać, przebierać w kolorach i fasonach…

Czas wakacyjnych wycieczek – a i codziennych wędrówek po mieście w upale czy w deszczu sprzyja też popytowi na odpowiednie obuwie – czy to trekkingowe, czy sportowe, czy całkiem lekkie.

Do butów na górskie wyprawy – cóż jest lepszego niż skarpety z żywej owczej wełny? Tych najbardziej ekologicznych i praktycznych wyrobów na placu nie trzeba daleko szukać. To samo dotyczy regionalnych pantofli – z kożuszka, sukna, skóry czy wzorzystej materii.

 Mimo, że mamy środek lata, bogata oferta branży skórzanej i kożuszniczej zachęca, by myśleć o chłodniejszym czasie. Wzrok bywalców targowicy przyciągają nowe modele kurtek, kamizeli, kożuszków. Oczywiście lepiej zaopatrzyć się w takie rzeczy, gdy można je zmierzyć – a i potargować się – w cieplnym komforcie.

 Na kolejny wysyp grzybów trzeba będzie pewnie poczekać, aż rozpogodzi się po burzowym froncie, ale w duże ilości pojawiły się na Nowej Targowicy sezonowe owoce: borówki, wiśnie, maliny, śliwki, morele. Kuszą i świeże kurki – idealne na zupę czy sos.

Do stoisk ogrodniczych – prócz ozdobnych iglaków – wabią duże kwiaty hibiskusów i pięknie kwitnące hortensje. To pokusa raczej dla pań, natomiast magnesem dla panów są nieodmiennie stoiska z tysiącem rzeczy dla majsterkowiczów i… bronią sportową czy myśliwską. Można oglądać, dumać, czego jeszcze brakuje w warsztacie i przymierzyć się do wiatrówki. Póki pogoda sprzyja.

(asz)

 

 

  

Anna Szopińska 31.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również