Kamery live
prognoza pogody

Wieczory w Czerwonym Dworze

24 lutego 2023 17:59

Wieczory w Czerwonym Dworze to cykliczne spotkania odbywające się w Zakopiańskim Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Spotkania odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca od 2018 roku. Wieczory przeznaczone są dla szerokiego kręgu odbiorców – zarówno turystów jak i mieszkańców Podhala i od początku ich organizowania niezmiennie cieszą się dużą frekwencją. Dotyczą one bowiem rozległego spektrum tematów dotyczących Podhala, jego historii, osób z nim związanych, które wniosły szczególny wkład w jego rozwój ekonomiczny i kulturalny, zjawisk i zwyczajów podhalańskich, a także miejsc szczególnie ważnych dla Zakopiańczyków i turystów z całej Polski.

Wieczory w Czerwonym Dworze

6 marca / PONIEDZIAŁEK / godz. 18:00

Wieczór w Czerwonym Dworze. Władysław Trebunia – Tutka
Artystę wspominać będą córka – Anna Trebunia-Wyrostek i syn Krzysztof Trebunia-Tutka.

Władysław Trebunia – Tutka (1942 – 2012) artysta plastyk, wybitny muzyk podhalański

Zdobył wykształcenie artystyczne w Liceum Sztuk Plastycznych im.A.Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Tkaniny Artystycznej. Uprawiał malarstwo sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, malarstwo ścienne, projektował tkaniny. Władysław Trebunia był uczniem i spadkobiercą najznamienitszych mistrzów muzyki podhalańskiej, m.in. Stanisława Chotarskiego z Kościeliska i Bronisławy Koniecznej-Dziadońki z Bukowiny Tatrzańskiej. Od czasów studenckich Władysław Trebunia uczył muzyki góralskiej. Wychował kilka pokoleń muzykantów, dla wielu młodszych skrzypków był największym autorytetem.

3 kwietnia / PONIEDZIAŁEK / godz. 18:00

Wieczór w Czerwonym Dworze. Pomnik „Prometeusz Rozstrzelany”
Prelekcję wygłosi zakopiański historyk Lesław Dall.

Pomnik “Prometeusz Rozstrzelany” autorstwa Władysława Hasiora (1928-1999) jest poświęcony pamięci 20 Polaków rozstrzelanych na Wielkiej Polanie Kuźnickiej przez okupanta hitlerowskiego 30 maja 1944 r. Został postawiony w 1964 r.

os 24.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również