transmisja na żywo:
TatrySki Podhale Nowy Targ - GKS Tychy
Zapraszamy już w czwartek 21 marca 2019r. od godz. 17:40 !
oglądaj na żywo
nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Wieczornica patriotyczna w SP nr 2

Już po raz szósty w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Targu miała miejsce Wieczornica Patriotyczna, od tego roku nosząca imię mjra Stanisława Mroszczaka – niegdysiejszego gościa uroczystości patriotycznych i wieczornic w „dwójce”. To piękne, muzyczno-patriotyczne wydarzenie integrujące społeczność szkolną, każdego roku gromadzi tak duże tłumy, że wszyscy nie są w stanie pomieścić się w sali gimnastycznej. Jest ono też okazją do prezentacji szkolnych talentów.

W tym roku patriotyczne pieśni śpiewali – wspólnie z dziećmi, młodzieżą, rodzicami i nauczycielami – pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska – Steg, wiceprezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Wojciech Groń, radny Paweł Liszka, przedstawiciel Kuratorium Oświaty Jerzy Stodulski. 

Gości przywitała i słowo wstępu wygłosiła pani dyrektor Danuta Pyzowska – Foryt, przypominając krótko postać patrona wydarzenia. Później przyszedł czas na wspólny, radosny śpiew. Kolejne utwory intonowali uczniowie – w wersji instrumentalnej i solo, wykonując fragmenty pieśni na gitarze, flecie prostym i poprzecznym, keybordzie, a nawet wiolonczeli , ale również chóralnie, całymi klasami. Odśpiewano wspólnie kilkanaście pieśni patriotycznych, począwszy od „Płonie ognisko i szumią knieje” w wykonaniu harcerzy, przez „O mój rozmarynie”, „Hej, hej ułani” i „Wojenko, wojenko”, aż po wieńczącą to patriotyczno-muzyczne spotkanie „Rotę”. Przed każdą kolejną pieśnią, uczniowie przybliżali krótko jej kontekst historyczny lub genezę powstania. 

Zaintonowany przez 3b hymn Legionów – „Pierwsza brygada”, którą Józef Piłsudski nazwał „najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”, wykonano na stojąco. Ciekawym przerywnikiem pomiędzy tradycyjnymi pieśniami, stanowił wykonany przez 5e utwór „Kocham Cię Polsko”. Gościnnie wystąpili też uczniowie I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. 

Nad organizacją i przebiegiem wieczornicy czuwali nauczyciele: Ewa Rapacz, Ewa Garbacz, Grażyna Uher-Smoroń, Mariola Gąsior i Marcin Domin. 

/os

 

8 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna