Kamery live
prognoza pogody

Wichura w powiecie – najwięcej szkód w korytarzu Czarnego Dunajca

11 marca 2019 19:41

POWIAT NOWOTARSKI. W obszarze powiatu nowotarskiego podczas nocnej wichury najbardziej ucierpiały gmina Nowy Targ i Szczawnica. Pierwsze zgłoszenie nowotarska Komenda PSP odebrała tuż po godz. 2 w nocy. Strażacy interweniowali w sumie 126 razy.

Wichura w powiecie - najwięcej szkód w korytarzu Czarnego Dunajca

Korytarz największych zniszczeń – według rozeznania strażaków – zaczynał się w rejonie Ludźmierza i ciągnął korytem Czarnego Dunajca. W Morawczynie podmuchy zerwały dach z budynku mieszkalnego i gospodarczego. Nie oszczędziła też wichura rejonu gminy Czarny Dunajec. W Ochotnicy z kolei huraganowy poryw dosłownie rozniósł stodołę.

W Nowym Targu porywy wiatru zrywały nocą blachy z dachów z gabarytowych budynków. Tak zniszczony został dach na obiekcie E.Leclerc przy ul. Ludźmierskiej. Pół dachu dosłownie zwinęła wichura z firmy „Gut” w pobliżu Leclerca. Ucierpiał też dach na budynku starego basenu. Bliżej centrum połacie blachy wichura odrywała z elewacji Domu Handlowego „Gorce”. Próby ratowania sytuacji przez strażaków okazały się zagrożeniem bezpieczeństwa ich samych, ponieważ siła wiatru przewracała pojedyncze drabiny i groziła przewróceniem podnośnika. Sklepy na osiedlu Bereki i przy ul. Sikorskiego, także salon „Forda” też straciły część pokryć dachowych.

W ok. 80 procentach przypadków strażacy byli wzywani do pomocy z powodu drzew powalonych na drogi. Dziewięć upadło na linie energetyczne lub na samochody. W Krośnicy walące się na drogę drzewo lekko uszkodziło jadący samochód. Kiedy rozpętała się wichura, trzy garaże „blaszaki” zmieniły lokalizację – w Czerwiennem i we Frydmanie wyjechały na środek drogi, a w Nowym Targu na Kokoszkowie garaż zatrzymał się na budynku.

O godz. 8 rano 23 tysiące odbiorców na terenie powiatu nowotarskiego nie miało prądu. Bez zasilania zostały Trybsz, Dursztyn, Orawki, Podwilk, Hałuszowa, Łapsze Wyżne, Grywałd i Tylka, Raba Wyżna, Spytkowice, Skawa, Rokiciny Podhalańskie,  Rdzawka, nawet Rabka.

E.Leclerc w Nowym Targu -uszkodzony dach, wybite szyby (zdjęcia z lotu ptaka, video)

W Nowym Targu wiatr przewrócił drzewo na placu Słowackiego, przed budynkiem „Sokoła”. Połamane konary uszkadzały samochody  parkujące na osiedlach, zwłaszcza w rejonie ul. Szaflarskiej. Mocno ucierpiał drzewostan w Borze Kombinackim, gdzie już rano zaczęli pracę pilarze.

(asz)

Nowy Targ liczy straty

To była niespokojna noc

 

 

Anna Szopińska 11.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również