Kamery live
prognoza pogody

Wiatr ratuje nas przed smogiem

19 listopada 2020 14:08

Sezon grzewczy w Polsce rozpoczęty. Tymczasem od rana całe Podhale – według pomiarów jakości powietrza Airly – świeci na zielono. Najgorzej było w Waksmundzie i Kościelisku, ale i tam zanieczyszczenie “zaledwie” przekroczyło połowę dziennej normy.

Wiatr ratuje nas przed smogiem

Przy ulicy Kościelnej PM10 w wysokości 24 µg/m3, na rynku jak i na Niwie 14 µg/m3, z kolei na Wojska Polskiego 12 µg/m3. To dzisiejsze pomiary jakości powietrza w Nowym Targu zmierzone przez stację monitoringu jakości powietrza i urządzenia Airly. Dobre wyniki to niemal rzecz wyjątkowa, zważywszy że znajdujemy się już w pełni sezonu grzewczego. 

To jednak nie wszystko. Rabka – 7 µg/m3, Zakopane – 13 µg/m3, Waksmund 21 µg/m3, Kościelisko 25 µg/m3. Wszystkie te wyniki to mniej niż połowa dobowej normy zanieczyszczenia powietrza (czyli 50 µg/m3). Trzeba jednak przytomnie zauważyć, że przytoczone wyniki zmierzone zostały o godzinie 14:00. Nad ranem pomiary te były nieco wyższe.

Dobry stan powietrza na Podhalu to jednak nie zasługa przejścia mieszkańców regionu na ekologiczne źródła ogrzewania a wiejącego wiatru. Wschodni front skutecznie wywiał tworzący się rano smog poza nasz region. Obecnie na terenie całego kraju najgorsze wyniki jakości powietrza notuje się na Śląsku i w Warszawie.

Piotr Starmach 19.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również