Kamery live
prognoza pogody

Wernisaż wystawy twórczości Mieczysława Szopińskiego

16 marca 2017 22:16
Wyciszenie Włącz dźwięk

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy „Obrazy, projekty, koronki – Mieczysław Szopiński”. Jej kuratorem jest Dominika Wolska. 

Wydarzenie zgromadziło bardzo liczne grono uczestników. Niektórzy z nich przybyli dziś do nowotarskiego ratusza z dalekich stron, wielu znało artystę osobiście. Na wernisażu obecna była bliska i dalsza rodzina Mieczysława Szopińskiego.

Zasadniczą część wystawy stanowią obrazy olejne i akwarele, wśród których najwięcej miejsca zajmują – zgodnie z zamysłem – pejzaże Tatr oraz widoki zmieniającego się na przestrzeni lat Nowego Targu.

 

Wystawa obejmuje również cześć biograficzną, wydobywając ciekawe, dotąd nieznane wątki z życia artysty, jego działalność jako projektanta koronek oraz kilimów, a także jako pedagoga podhalańskich szkół artystycznych.

Mieczysław Szopiński to artysta, który większość swojego twórczego życia związał z Podhalem, a w sposób szczególny z Nowym Targiem. Był bardzo wszechstronny.

Wystawa potrwa do 9 czerwca 2017, a towarzyszą jej warsztaty dla szkół podstawowych i gimnazjów “W pracowni artysty” oraz lekcje muzealne “Środowisko artystyczne Nowego Targu w okresie międzywojennym”. Koszt 5zł/uczeń.

Więcej na temat wystawy oraz materiał filmowy z wernisażu – w najbliższym programie kulturalnym “Na skrzyżowaniu sztuk”. Zapraszamy!

NT24TV 16.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również