Kamery live
prognoza pogody

Wernisaż wystawy “Genealogiczna podróż mojego taty 1936”

23 września 2022 15:34

Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu w ramach projektu “Zostań twórcą wystawy” zaprasza na wernisaż wystawy “Genealogiczna podróż mojego taty 1936”. Wystawę będzie można oglądać do końca listopada 2022 r. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 października i rozpocznie się wykładem Pani Kingi Urbańskiej genealoga i historyka, założycielki i prezes Your Roots in Poland oraz Twoje Korzenie w Polsce “Polskie emigracje – jaka szukać przodków za granicą?”. 

Wernisaż wystawy

Podczas wykładu dowiemy się dlaczego nasi przodkowie emigrowali, jakie były najczęstsze kierunki i jak to sprawdzić. Zostaną zaprezentowane różne rodzaje dokumentacji emigracyjnej, wskazane zostaną portale internetowe i instytucje, które pomogą nam uzyskać informacje o losie naszych przodków za granicą. Głównym bohaterem wystawy jest Stanisław Zych, który wraz z grupą polsko-amerykańskich harcerzy przypłynął transatlantykiem „Batory” do Polski. Spędził wiele dni u swoich nowotarskich krewnych rozpoczynając tym samym genealogiczne poszukiwania swoich przodków, które do dzisiaj kontynuuje jego córka Phyllis Zych Budka, odwiedzająca już kilkakrotnie nasze Miasto również na specjalne zaproszenie władz miasta, a która swym zaangażowaniem inspiruje nas dzisiaj do podjęcia tematu genealogii. Wystawa to swoista podróż w czasie, która opowiada nam indywidualną historię osób, ale także pozwala nam nowotarżanom, czy Tobie drogi turysto przespacerować się dawnymi uliczkami Miasta, zobaczyć jak żyło się tutaj, ale przede wszystkim podkreśla jak ważna jest nasza, tożsamość, którą możemy odkryć właśnie w przeszłości.

źródło: Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu

os 23.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również