Kamery live
prognoza pogody

Weekendowe akcje TOPR i osiem uratowanych osób (zdjęcia)

2 października 2022 21:38

Upadki, urazy stawów i zabłądzenia we mgle. Ratownicy TOPR mieli ręce pełne pracy.

Weekendowe akcje TOPR i osiem uratowanych osób (zdjęcia)

Warstwa śniegu zalegająca wysoko w Tatrach oraz niesprzyjające warunki pogodowe sprzyjają wypadkom i zabłądzeniom. Tylko w sobotę i niedzielę ratownicy pomogli ośmiu osobom. Część z nich trzeba było znosić.

– Pierwsze zdarzenie miało miejsce kilka minut po godzinie 12, kiedy to turystka spadła z Przełęczy Zawrat ok 150 m w dół śnieżno-slalnym terenem nie doznając przy tym żadnych obrażeń. Ratownik z Murowańca sprowadził ją do Schroniska na Hali Gąsienicowej. W tym samym czasie śmigłowiec w okolice Szpiglasowej Przełęczy przetransportował 8 Ratowników, którzy do Morskiego Oka znieśli w noszach turystę z urazem stawu skokowego. W trakcie tych działań na Centralę TOPR zadzwonili turyści z informacją o urazie stawu skokowego u jednego z nich kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy Karb. Z centrali wyjechała 6 osobowa grupa Ratowników, która zniosła turystkę w noszach do Murowańca. Pod wieczór przy pomocy aplikacji Ratunek udało się naprowadzić na szlak dwójkę turystów, którzy we mgle zgubili drogę schodząc ze Starorobociańskiego Wierchu w kierunku Siwego Zwornika – informują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy ostrzegają, że w wyższych partiach Tatr ciągle zalega śnieg i spodziewane są kolejne opady śniegu. – Prosimy o sprawdzanie aktualnych prognoz pogody i warunków turystycznych oraz o umiejętny dobór celów wycieczek do warunków, posiadanego sprzętu i umiejętności – apelują ratownicy TOPR.

Fot. S. Kłosok, J. Myśliński, Sz. Stoch, J. Kułach

Redakcja 02.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również