Kamery live
prognoza pogody

W zrywce drewna – najsilniejsze emocje i… nowotarżanie górą!

28 sierpnia 2023 10:51

LUDŹMIERZ. W programie tegorocznych Regionalnych Zawodów w Powożeniu Sportowym, rozgrywanych na ludźmierskim hipodromie, nie mogło braknąć budzącego najsilniejsze emocje konkursu zrywki drewna. Wszak to popis siły konia i sprawności woźnicy.

W zrywce drewna – najsilniejsze emocje i… nowotarżanie górą!

Jak zwykle w takich konkurencjach – sztuka polegała na załadowaniu około tonowej kłody drewna na przednią karę wozu z pomocą łańcucha i zowoiny, mocując go najpierw do dyszla, później do orczyka. Następnie trzeba było przeciągnąć kloc na 50-metrową odległość po trasie co roku zmienianej, z jedną choćby przeszkodą – czyli zakrętem – i wrócić do miejsca startu. Punktowane były czas i technika zgodna z regulaminem. A regulamin nie dopuszczał używania bata, pomocy osób trzecich i nieparlamentarnych wyrazów.

Tego roku kłoda mierząca kilkanaście metrów okazała się dla koni za ciężka, więc przycinano ją do mniejszej długości i wagi.

W zrywce startowało 10 tandemów – wszystkie z Podhala. Najlepsze miejsca wywalczyli bezkonkurencyjni nowotarżanie:

  1. Jan Wróbel z osiedla Gazdy
  2. Mateusz Fryźlewicz
  3. Maksymilian Fryźlewicz

Nagrodami rzeczowymi dla zwycięzców były ozdobne elementy uprzęży oraz efektowne statuetki z drewna. Konie-siłacze dostały flo i po worku paszy.

Emocjonującą zrywkę można było zorganizować dzięki Urzędowi Gminy Nowy Targ i Zarządowi Głównemu Związku Podhalan.   

(asz)

Fot. Paweł Kos

Anna Szopińska 28.08.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również