Kamery live
prognoza pogody

W zalanym przyziemiu – teraz warsztaty terapii

5 lipca 2021 13:15
Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIAT NOWOTARSKI. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego wzbogaciło się o pięknie odremontowane przyziemie szpitalnego pawilonu zajmowanego w największej części przez Urząd Pracy. Dzięki unijnemu projektowi można tam było otworzyć warsztaty terapii zajęciowej.

 

W całym przyziemiu pawilonu H znajdowało się kiedyś powiatowe archiwum. Niestety, jedna potężna nawałnica spowodowała zalanie tej kubatury – jak i przyziemia w innych szpitalnych pawilonach. Na ścianach w części korytarza widać jeszcze ślady wody sięgające wysokości ok. pół metra. Dopiero generalny remont przywrócił tę przestrzeń normalnemu użytkowaniu. Jedną trzecią przyziemia zajmują teraz cztery duże sale-pracownie: gastronomiczna, plastyczna i projekcyjno-teatralna oraz cztery   bardziej kameralne pokoje terapeutyczne.

W tych pomieszczeniach przed ok. miesiącem ruszyły warsztaty terapii i klientela Środowiskowego Centrum już uczestniczy w zajęciach. Objęci opieką – czyli osoby z problemami psychicznymi, często po kryzysach i załamaniach – uczą się tu lub uczą od nowa tego, co stanowi o samodzielności, czyli gotowania, pieczenia, ale i właściwych relacji interpersonalnych. Przy tym – w trakcie arte-terapii mogą rozwijać swoje zdolności manualne i plastyczne, w niewerbalny sposób wyrażać i odreagowywać swoje emocje.

Remont tej części przyziemia, wraz z wyposażeniem, kosztował ok. 400 tys. zł. W lwiej części pokryły go środki unijne, zdobyte na projekt pod hasłem „Deinstytucjonalizacja – szansa na dobrą zmianę”, a wkład własny Podhalańskiego Szpitala był 3-procentowy. W projekcie chodzi o odchodzenie od leczenia pacjentów psychiatrycznych w warunkach szpitalnych, natomiast oferowanie im kompleksowej opieki nawet w środowisku ich bytowania.

Uruchomione w lutym ubiegłego roku Centrum – włącznie z oddanym niedawno przyziemiem – ma już do dyspozycji ok. 380 metrów kwadratowych. Białe ściany korytarzy, pokoi, gabinetów i sal zdobią kolorowe prace plastyczne, wielkoformatowe zdjęcia, teksty w antyramach. Dopełnieniem przyjemnego wystroju jest zieleń. Depresyjne nastroje w takim otoczeniu powinny się ulatniać w mig.

Prócz opieki psychiatrycznej i psychologicznej, Centrum oferuje pomoc pracowników socjalnych, asystentów zdrowienia, doradztwo zawodowe, grupy samopomocowe, psychoterapię indywidualną i grupową, teraz już terapię zajęciową, nawet zabiegi ambulatoryjne wyjazdowo. W środowisku działają zespoły mobilne. Osoby w trudnej sytuacji mogą korzystać z mieszkania chronionego. Częścią składową projektu jest również profilaktyka prowadzona w szkołach, adresowana do uczniów szkół średnich oraz siódmo- i ósmoklasistów. Każde ze 181 takich spotkań składa się z dwóch godzin wykładów oraz dwóch godzin warsztatów i konsultacji indywidualnych.

Zespół Centrum to już 49 osób.

– Jest to zespół naprawdę różnorodny, pełen pomysłów i zapału, z dużym potencjałem – mówi Ewa Piątkowska, dyrektor Środowiskowego centrum. – Pacjentom oferujemy opiekę kompleksową, bo w ich przypadku przenikają się różne obszary życia – problemom psychicznym często towarzyszą problemy socjalne związane z niezaradnością czy stresem wywołanym brakiem pracy czy mieszkania. Projekt oczywiście ma swoją trwałość, ale mamy też nadzieję na ciąg dalszy. Jesteśmy wpisani na krajową listę centrów zdrowia psychicznego, które w 2023 roku powinny się przekształcić, świadcząc już usługi finansowane przez NFZ. Teraz, w drugim półroczu, dostosowujemy się do standardów NFZ, żeby to przejście było płynne.

Środowiskowe Centrum służy osobom dorosłym. Znakiem czasu jest jednak to, że coraz większe zapotrzebowanie na taką pomoc zgłaszają rodzice nastolatków. 

Pierwszym wyjściem na zewnątrz stanie się Piknik Zdrowia Psychicznego, planowany na 29. sierpnia w nowotarskim parku. Będą małe namioty do kameralnych rozmów, będzie panel dyskusyjny na scenie z udziałem ciekawych specjalistów, będą animacje dla dzieci, zajęcia plastyczno-terapeutyczne, nawet spektakl teatralny. 

(asz)

 

Anna Szopińska 05.07.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również