Kamery live
prognoza pogody

W Wieży Wodnej – wystawa plakatów filmowych

3 czerwca 2022 14:58

Od wczoraj w Wieży Wodnej MCK można oglądać wystawę plakatów filmowych, pochodzących z archiwum Miejskiego Centrum Kultury. To dzieła z lat 80-tych i 90-tych, autorstwa wybitnych przedstawicieli oraz kontynuatorów tzw. Polskiej Szkoły Plakatu – artystycznego zjawiska, które zdobyło uznanie jako swego rodzaju fenomen na skalę międzynarodową. Jednym z twórców Polskiej Szkoły Plakatu był pochodzący z Nowego Targu Józef Mroszczak. 

W Wieży Wodnej - wystawa plakatów filmowych

Wystawę przygotował Gabriel Wolski, a w wyborze tych kilkudziesięciu prac, które znalazły się na wystawie, kierował się swoim artystycznym wyczuciem. Filmowych plakatów zachowało się w archiwum MCK w sumie około 150, a do ich zachowania przyczyniła się grupa osób skupionych wokół działającego w MOK Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

-Wiedzieli, że to coś wartościowego, więc odkładali na “kupkę” i przez lata uzbierała się tego całkiem spora ilość – wyjaśnia Gabriel Wolski z MCK. Aby uczestników wernisażu wprowadzić w kinowy klimat, w tle rozbrzmiewała muzyka filmowa. 

W Wieży Wodnej przez najbliższy miesiąc możemy obejrzeć dzieła takich twórców plakatu, jak m.in. Jerzy Czerniawski, Andrzej Pągowski, Franciszek Starowieyski, Lech Majewski, Rafał Olbiński, Józef Mroszczak, Wiesław Wałkuski, czy Mieczysław Wasilewski. Zobaczymy wiele znanych, ale i mniej popularnych tytułów polskich i zagranicznych produkcji, z pamiętnym “Wirującym seksem” (polskie tłumaczenie “Dirty Dancing”) na czele. Są plakaty do filmów m.in. Zanussiego, Felliniego, Wendersa, czy Kieślowskiego. 

Polskimi plakatami filmowymi w ich ambitnej, graficznej wersji, której schyłek nastąpił wraz ze zmianą systemu w 1989 roku, do tej pory zachwyca się cały świat, również filmowy. Sam Martin Scorsese przyznał, że polskim twórcom plakatów filmowych, niejednokrotnie udało się zawrzeć w swych pracach syntezę całego filmu. 

O wartości wystawy może świadczyć także fakt, że z Nowego Targu ma pojechać prosto do…Budapesztu.

Wydarzeniu towarzyszyła audiowizualna prezentacja sylwetki Józefa Mroszczaka. 

os 03.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również