Kamery live
prognoza pogody

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z mieszkańcami Ukrainy

1 marca 2022 01:15

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie zorganizowane przez Urząd Miasta dla Ukraińców mieszkających w Nowym Targu. Przekazano najważniejsze informacje dotyczące koordynacji akcji pomocy, część przybyłych od razu skorzystała z indywidualnych konsultacji. 

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z mieszkańcami Ukrainy

Wszystkich przybyłych przywitał burmistrz miasta Grzegorz Watycha, w spotkaniu uczestniczyli także jego zastępcy, przedstawiciele Rady Miasta oraz urzędnicy. Kluczowe informacje przekazywał naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Łukasz Knurowski oraz kierownik referatu ds. Sportu i Turystyki Arkadiusz Szymczyk, który będzie w urzędzie koordynatorem działań na rzecz wsparcia ukraińskich sąsiadów. Podczas spotkania zapewniono gościom tłumacza. 

-Uruchamiamy w urzędzie punkt, gdzie można przynieść produkty z listy określonej przez wojewodę – my będziemy to zbierać i przekazywać dalej do magazynu powiatowego, a powiat dalej do wojewody. To jest ta ścieżka jedna – po to, żeby ktoś z miasta nie musiał nieść tego na ul. Szpitalną, może przynieść produkty z listy do urzędu. Z drugiej strony, równocześnie, będziemy taką skrzynką kontaktową, gdzie mieszkańcy, którzy chcą, oferują  pomoc – czy to w formie mieszkania, wyżywienia, czy jakąś formę rzeczową – mogą się wpisać. Będziemy tworzyć taką bazę. Może być sytuacja, że ktoś ma produkty, których akurat nie ma na liście wojewody, ale zapiszemy, że służy taką pomocą. Z drugiej strony tych Ukraińców, którzy tutaj już są i się zgłoszą, będziemy kojarzyć. Będziemy pośredniczyć z organizacjami – wiadomo, że inicjatywa oddolna już ruszyła i działa, więc trzeba takiego punktu koordynującego, kontaktowego, no i wymiany wzajemnych informacji – wyjaśniał burmistrz Grzegorz Watycha. 

Od jutra Miasto Nowy Targ uruchamia w tym celu specjalną infolinię dla obywateli Ukrainy i Polski (dane kontaktowe pod artykułem), gdzie będzie można uzyskać informację dotyczącą możliwości otrzymania lub udzielenia różnego rodzaju pomocy i wsparcia na terenie Miasta Nowy Targ. 

-Będziemy też starali się odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj padły, a pozostały bez odpowiedzi, czyli np. jak uzyskać status uchodźcy, jak zgłosić się, by zalegalizować swój pobyt. To są pytania do Urzędu Wojewódzkiego, a my możemy jedynie pośredniczyć w przekazywaniu informacji – mówił pan burmistrz.

Poza kwestiami związanymi z legalizacją pobytu, pytano także o możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, czy prawnej. Podsuwano też różne pomysły – na przykład taki, by transport z granicy “firmować” jakimś urzędowym znakiem tak, by uchodźcy wiedzieli, że jest on bezpieczny i darmowy. Na przygranicznym terenie już pojawili się bowiem nieuczciwi przewoźnicy, którzy za przejazd żądają niemałej zapłaty, a co gorsza – działają tam również sutenerzy. Podczas spotkania nie brakło także wzruszającego podziękowania dla Polaków i spontanicznych oklasków.

Wiadomo, że część mieszkających na terenie miasta obywateli Ukrainy oczekuje na członków swoich rodzin, którzy są w drodze – niektórzy czwartą dobę stojąc w kolejce na granicy. Nie da się jednak jeszcze oszacować, ile ich w najbliższym czasie do Nowego Targu przybędzie.

Na 12 marca br. w Miejskim Centrum Kultury zaplanowano koncert “Nowotarżanie dla Ukrainy”, podczas którego będą zbierane datki na rzecz wschodnich sąsiadów. Szczegóły koncertu zostaną podane zostaną wkrótce.

INFOLINIA URZĘDU MIASTA NOWY TARG:

Telefon : +48 669 229 228
Czynny w godzinach:
Poniedziałek – Piątek 08:00 19:00
Sobota – Niedziela 09:00 15:00
oraz adres email : [email protected]
Bieżące informacje będą umieszczane w osobnej zakładce na stronie www.nowytarg.pl i profilu Facebook @umnowytarg
 
Управління Нового Таргу повідомляє, що з 03.01.2022 року відкриває спеціальну гарячу лінію для громадян України та Польщі, за якою ви зможете отримати інформацію щодо отримання або надання різних видів допомоги в місті Новий Тарг.
Телефон: +48 669 229 228
Відкрито в годинах
Понеділок – п’ятниця 08:00 19:00
Субота – неділя 09:00 – 15:00
та електронна адреса: [email protected]
Зверніть увагу, що актуальна інформація розміщена на веб-сайті www.nowytarg.pl або у профілі Facebook @umnowytarg
 
 
os 01.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również