Kamery live
prognoza pogody

W rejonie Białego Dunajca – rowerowe atrakcje dla mieszkańców dużych i małych

22 listopada 2017 12:47

Gmina Miasto Nowy Targ otrzymała dofinansowanie w kwocie 200 tys. złotych na budowę miasteczka rowerowego. Będzie ono zlokalizowane na końcu ul. Sikorskiego, nieopodal ścieżki rowerowej i deptaka wiodącego w kierunku kładki na Białym Dunajcu. Przy miasteczku komunikacyjnym planuje się też budowę toru rowerowego typu Pumptruck. 

W rejonie Białego Dunajca - rowerowe atrakcje dla mieszkańców dużych i małych

Zarząd Województwa Małopolskiego już 26 października br. zatwierdził wyniki konkursu na realizację zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego pn. “Budowa miasteczek ruchu drogowego (rowerowego) w województwie małopolskim”. Gminie Miasto Nowy Targ przyznano kwotę dofinansowania rzędu 200 tys. złotych, co stanowi 50% kosztów całego zadania. 

Temat budowy rowerowego miasteczka ruchu drogowego w Nowym Targu wraca nie po raz pierwszy. Zeszłoroczny projekt, mimo otrzymania dofinansowania spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców rejon placu Evry i nie został zrealizowany, a przyznane środki – przepadły.  Budowa rowerowych miasteczek ruchu drogowego ma na celu edukację w zakresie bezpiecznej jazdy i realizowana jest głównie z myślą o dzieciach. Miasteczka takie z założenia wyposażone są w znaki drogowe, przejścia dla pieszych, czy kolejowe i stanowią miejsce, w którym młody rowerzysta ma możliwość nauczyć się jazdy zanim wyruszy w prawdziwy teren – po ogólnodostępnych ścieżkach rowerowych i drogach. 

(zdj. poglądowe – sulejow.pl)

Idea budowy miasteczek z powodzeniem sprawdziła się w innych miastach, stanowiąc też bazę egzaminacyjną podczas zdawania na kartę rowerową. Warto wspomnieć, że swego czasu rowerowe miasteczko komunikacyjne z powodzeniem funkcjonowało na terenie nowotarskich “dróżek” – dziś bardziej przypominających co prawda park z alejkami, jednak ich nazwa bierze źródło właśnie w tej, pełnionej w latach 80-tych funkcji.

Niezależnie od tego, miasto podpisało właśnie umowę na wykonanie dokumentacji projektowej toru rowerowego typu Pumptruck, który planuje się zlokalizować tuż obok miasteczka komunikacyjnego. Tor ma być wykonany w technologii asfaltowej, co umożliwi korzystanie z obiektu również deskorolkarzom, rolkarzom, czy osobom na hulajnogach. Tor ma mieć długość 175 m, szerokość 170 cm z pięcioma profilowanymi zakrętami o wysokich bandach (120 cm nasypu)

Zarówno nowe miasteczko, jak i tor rowerowy, mają być wyposażone w małą architekturę tj. kosze, stojaki na rowery, stacje naprawy rowerów i ławki, również z myślą o rodzicach, którzy będą mogli obserwować postępy swoich dzieci w nauce jazdy na rowerze.

Inwestycje będą jednocześnie kolejnym krokiem w kierunku zagospodarowania dzikich terenów nad Białym Dunajcem. 

NT24TV 22.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również