Kamery live
prognoza pogody

W ramach międzynarodowej wymiany uczniów – wysprzątano szlaki w Borze na Czerwonem

17 kwietnia 2023 23:15

Prawie 40 uczniów z liceów z Polski, Litwy oraz Łotwy podjęło inicjatywę sprzątania szlaku w Borze na Czerwonem w okolicach Nowego Targu. Wspólnie z nadleśniczym, Krzysztofem Przybyłą, młodzież wyruszyła w piękną trasę przez rezerwat, w głąb torfowiska. Z racji tego, że rezerwat jest odwiedzany przez ponad 100 tysięcy osób rocznie, wzdłuż ścieżki znajdowało się sporo “pozostałości” po turystach.

W ramach międzynarodowej wymiany uczniów - wysprzątano szlaki w Borze na Czerwonem

Wydarzenie odbyło się w ramach międzynarodowego projektu “All You Need is Earth” (“Wszystko, czego potrzebujesz to Ziemia”), finansowanego z funduszy Erasmus +. Projekt ten ma na celu wzmocnienie świadomości ekologicznej wśród młodzieży w wieku 16-18 lat, a także wzmocnienie współpracy międzynarodowej i międzyszkolnej na rzecz ochrony środowiska i promocji działań proekologicznych.

Wśród śmieci leżących wzdłuż ścieżki edukacyjnej, najczęściej znajdowaliśmy niedopałki po papierosach, papierki po słodyczach i plastikowe butelki po napojach. Te wszystkie odpady, które zostawiają po sobie turyści, mają ogromny wpływ na stan środowiska rezerwatu i skutecznie zanieczyszczają naturalny ekosystem Boru -mówi Monika Rybarczyk ze stowarzyszenia Siliesiana, koordynatorka projektu. 

W projekcie uczestniczy młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Polski, Łotwy oraz Litwy, a ich zadaniem jest wspólne wypracowanie przewodnika na temat proekologicznego stylu życia. Licealiści poprowadzą także warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej. Młodzież nabędzie umiejętności, które później będą pomocne w odnalezieniu się na rynku pracy, takich jak: tworzenie oraz zarządzanie projektem, a także jego skuteczne wdrożenie i ewaluacja.

Projekt “All You Need is Earth” jest organizowany przez Centrum Inicjatyw Europejskich SILESIANA, stowarzyszenie wspierające młodzież w realizowaniu działań prospołecznych oraz proekologicznych.

mat. prasowy

 

os 17.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również