PILNE
Kamery live
prognoza pogody

W ramach 10. edycji Narodowego Czytania – “Moralność Pani Dulskiej”

2 września 2021 14:08

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z okazji Narodowego Czytania zaprasza do wspólnego oglądania, czytania i słuchania. Na stronie internetowej biblioteki www.mbp.nowytarg.pl znajdziecie Państwo linki do audiobooka, przedstawienia teatralnego oraz tekstu utworu „Moralność Pani Dulskiej”. Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września. Lekturą jubileuszowej 10. edycji będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W ramach 10. edycji Narodowego Czytania -

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej  jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno

z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją

w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej  weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Źródło: strona internetowa akcji https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/

Poniżej prezentujemy linki do materiałów:

https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedya-w-trzech-aktach,OTE5NDkyNzk/6/#info:me

os 02.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również