Kamery live
prognoza pogody

W punktach szczepień masowych – kolejna dostawa preparatów

18 maja 2021 13:54

POWIAT NOWOTARSKI. Do punktu szczepień masowych w powiecie nowotarskim dotarła kolejna dostawa szczepionek. Jest to 570 dawek preparatu Pfizer. Następnych 180 dojedzie jutro. Od 5. maja, kiedy – w dwóch lokalizacjach ruszył powiatowy punkt – do dzisiaj zaszczepiono 2.892 osoby. Uruchomiony w grudniu węzłowy punkt w Podhalańskim Szpitalu zaszczepił już ponad 10 tysięcy mieszkańców powiatu.

W punktach szczepień masowych – kolejna dostawa preparatów

W najbliższych wolnych terminach – 21 i 28. maja – można skorzystać ze szczepionki Astra Zeneca. Na szczepionki Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson można się na razie „załapać” tylko w przypadku, gdy wcześniej zapisana osoba zrezygnuje, zwalniając miejsce.

Na następny tydzień, liczony od 24. maja, zapisani są kolejni chętni do zaszczepienia: 540 osób na Pfizera, 400 na Johnsona, 300 na Modernę i ok. 150 na Astrę Zenecę. 

Dostarczane dawki niestety, nie zawsze odpowiadają wczesniej prognozowanym dostawom, np. z zapowiadanych 500 dawek Johnsona dojechało tylko 100.

Jak dużym zainteresowaniem cieszą się usługi punktu szczepień masowych w powiecie, widać było już w pierwszym tygodniu jego po uruchomieniu.  Wiele osób chce zdążyć z drugą dawką przed wakacyjnym wyjazdem.

– Pierwszego dnia w punkcie szczepień w starostwie zaszczepiliśmy 240 osób – tylko i wyłącznie preparatem Astra Zeneca – mówi Marta Świetlik, pełnomocnik dyrektora Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego ds. szczepień. – Jako punkt szczepień dysponujemy wyłącznie tym, co oferuje nam Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Niestety, nie możemy więc wybierać sobie rodzaju szczepionki ani ilości dawek. Mamy to, co dostajemy z Agencji.

Wśród chętnych do zaszczepienia się najbardziej pożądane są szczepionki firm Pfizer i Moderna. Ale pół tysiąca pierwszych terminów dla zdecydowanych na szczepionkę Astra Zeneca też zapełniło się bardzo szybko.

Każdy z zaszczepionych powinien pozostać w punkcie jeszcze co najmniej 20 minut. W obu lokalizacjach przygotowane są pomieszczenia i kozetki. Mają one służyć udzielaniu pomocy tym, którzy po szczepieniu poczuli się źle lub osłabli. Ale takich sytuacji było do tej pory bardzo niewiele.

Przed punktem w pomieszczeniach opieki całodobowej na terenie Szpitala stanęły dwa namioty, w których – bez tłoku i pośpiechu – można wypełnić wymaganą ankietę. Przy wejściu do starościńskiego punktu również stoi namiot ze stolikami, krzesełkami i zapasem długopisów. 

Ponieważ czerwiec będzie już czasem wakacyjnych wojaży, wiele osób termin szczepienia dostosowuje do swoich wyjazdowych planów. Bo odstępu między pierwszą a drugą szczepionką trzeba przestrzegać ściśle.

– Od 17. maja przy wszystkich szczepionkach drugą dawkę otrzymujemy po 35 dniach – przypomina Marta Świetlik.

Aktualne zalecenie dla ozdrowieńców jest takie, by punktem szczepień zainteresowali się po miesiącu od uzyskania pozytywnego wyniku. Wtedy też można ustalić termin szczepienia.

Organizatorem punktu szczepień masowych w obu lokalizacjach jest powiat, a czyni to – zgodnie z zasadami – na bazie podmiotu prowadzącego działalność medyczną, czyli Podhalańskiego Szpitala. Jego też personel – siłami dwóch zespołów w każdym punkcie – przeprowadza szczepienną akcję.

(asz)

Anna Szopińska 18.05.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również