Kamery live
prognoza pogody

W PPWSZ – inauguracja z ministrem Gowinem i duży czek

18 października 2018 13:15

NOWY TARG. Życzenia od wieków uroczyście otwierające rok akademicki: Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit! – w przypadku Podhalańskiej Wyższej sprawdziły się zaskakująco szybko. Od ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, podczas inauguracji, Szkoła dostała prezent ponad 23–milionowy. Potężny czek nie jest jednak inwestycyjną gotówką, ale darowizną w postaci obligacji skarbu państwa.  

W PPWSZ - inauguracja z ministrem Gowinem i duży czek

Mszy św. na dobry początek, jak zwykle w kościele św. Katarzyny, miał przewodniczyć metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ale zastąpił go biskup Jan Szkodoń. Uczestnicy religijnej części inauguracji – wraz z uczelnianym senatem w togach i biretach – udali się następnie przed ratusz, by złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą Papieża-Polaka.

Godzinę później do wypełnionej po brzegi auli „Podhalanki” wprowadzała uczelnianą kadrę góralska muzyka „Młodego Podhala”. Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zaproszony do najwyżej położonej polskiej uczelni, odśpiewał „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względu na przypadające rocznice – scenę zdobiły kilim z orłem w koronie, papieski portret oraz ułożone w krąg białe i czerwone róże. W tłumie gości były samorządowe władze z całego Podhala, delegacje zaprzyjaźnionych uczelni z Krakowa, Tarnowa i Słowacji, szefowie placówek, w których studenci odbywają praktyki, z Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym na czele. Dużą grupę stanowili członkowie uniwersytetów trzeciego wieku z Nowego Targu, Rabki, Makowa Podhalańskiego i Zakopanego. Nie brakło duchownych, licznych reprezentantów wojskowości oraz innych służb mundurowych, także dwóch poprzedników obecnego rektora – profesorów Stanisława Hodorowicza i Iwona Grysa.  

Było tłumnie, dostojnie i uroczyście, bo też powodów do świętowania nie brakuje, a mówił o tym w swoim wprowadzającym przemówieniu rektor PPWSZ, ks. prof. Stanisław Gulak:

– W ten rok wchodzimy z trzema, a w zasadzie z czterema nowymi kierunkami. Trzy ze złożonych do ministerstwa wniosków: Praca socjalna, Bezpieczeństwo narodowe i Sport, a czwarty to studia dualne na finansach i rachunkowości, na które otrzymaliśmy środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze złożonego pomyślnie projektu. Dostaliśmy również już pozwolenia na prowadzenie Dietetyki i Dziennikarstwa, ale to poczeka na przyszły rok akademicki. Mamy gotowe centrum symulacji medycznej, które pozwoli na nowoczesne kształcenie na kierunkach medycznych. Realizujemy projekt Podhalańskiej Biblioteki Cyfrowej, który pozwoli zdigitalizować zasoby dziedzictwa kulturowego Podhala – to z kolei dzięki Programowi Operacyjnemu Województwa Małopolskiego, z którego pozyskaliśmy środki finansowe. Realizujemy projekt „Atrakcyjne pielęgniarstwo, podjęliśmy pilotażowy, zaproponowany przez ministerstwo, program płatnych praktyk dla studentów anglistyki. Uczestniczyliśmy w projekcie zaproponowanym przez MON i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Projekt Legia Akademicka. W minionym roku akademickim otworzyliśmy nowoczesną i w pełni wyposażoną siłownię dla naszych studentów i pracowników – dofinansowanie otrzymaliśmy z Ministerstwa sportu. Realizujemy już prace na kampusie Stary Szpital, najpierw prace wyburzeniowe i dalej jesteśmy po przetargu na projekt wraz z pozwoleniami, który będzie gotowy po 6 miesiącach. W kwietniu będziemy ogłaszać przetarg na wykonawcę. Mam nadzieję, że w roku 2020 będziemy mogli oddać obiekt o powierzchni 4000 tys. metrów kwadratowych dla Instytutu Nauk o Zdrowiu.

 1. października ruszyła nowa stołówka dla studentów i pracowników. Niedługo ruszy też kawiarnia studencka z panoramą na Tatry. Co jednak najważniejsze – grono studentów powiększyło się o 900 osób. Niezależnie od dbałości o bazę, Szkołę czeka spora praca nad statutem i wszystkimi regulaminami, które w trakcie roku trzeba dostosować do ustawy i wprowadzić w życie.

Nad korzyściami jakie, dla akademickich środowisk i polskiej nauki powinny wyniknąć z nowej, wypracowanej w dialogu z rządem Konstytucji dla Nauki, rozwodził się natomiast minister Gowin, dumny z jej kształtu, treści, zapowiedzi zwiększenia nakładów na szkolnictwo wyższe i nadziei na osiągnięcie „co najmniej europejskiego poziomu kształcenia”.

Ale okrasił swoje wystąpienie także osobistą refleksją:

– Uczestniczyłem już w 20 inauguracjach i trudno zakładać, że kolejne zaproszenie witałem z entuzjazmem… Ale z przybycia akurat tutaj i widoku gór bardzo się cieszę. Bo wróciły wspomnienia mich rozmów odbytych z ks. Tischnerem, wspólnych wędrówek, jego opowieści o fenomenie góralszczyzny.

Pojawił się w jego wypowiedzi i wątek patriotyczny:

– To, że żyjemy w wolnej Polsce, zawdzięczamy pokoleniom patriotów, którzy zdali już egzamin swoich czasów. My też stoimy przed egzaminem budowy nowoczesnego państwa, a drogą do tego musi być rozwój szkolnictwa wyższego, polskich uczelni i nauki.

Z myślą o tym rozwoju właśnie przekazał na ręce ks. rektora wielki, symboliczny czek o wartości 23 milionów 202 zł. Jest to darowizna w postaci obligacji skarbu państwa, które dopiero z czasem zmienią się w gotówkę, umożliwiającą np. budowę Kampusu „Stary Szpital”. 

Do wygłoszenia wykładu inauguracyjnego, jak i w ubiegłym roku, został zaproszony ks. prof. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a tematem było pytanie: Czy niepodległość jest wartością w XXI wieku?

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 18.10.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również