Kamery live
prognoza pogody

W Podhalańskim Szpitalu – setka łóżek covidowych i nowe środki

13 kwietnia 2021 10:26

POWIAT NOWOTARSKI. Liczba covidowych łóżek w Podhalańskim Szpitalu wzrosła już do prawie 100. W poniedziałek zajęte były one w 90 procentach, a połowa hospitalizowanych pochodzi spoza Małopolski, w tym – ze Śląska. Placówka jednocześnie pozyskała sporo środków zewnętrznych.

W Podhalańskim Szpitalu – setka łóżek covidowych i nowe środki

Z 12 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów covidowych początkiem tygodnia wolne były jeszcze 4.

 – Wygląda na to, że mamy pewien constans w ilości zachorowań – ocenia sytuację dyrektor Podhalańskiego Szpitala, Marek Wierzba. – A jeśli chodzi o możliwości hospitalizacji w Małopolsce, to w minionych dniach nawet się troszeczkę poprawiły. Łóżek do terapii tlenowej, jak i respiratorowych, jest nieco więcej niż w okresie przedświątecznym. Obyśmy byli w stanie hospitalizować tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Wśród pacjentów powiększanego do 106 łóżek oddziału covidowego – z 7 łóżkami obserwacyjnymi – była do tej pory czwórka chorych ze Słowacji. Ostatnia kobieta, już w dobrym stanie, zostanie wkrótce przejęta przez słowacką służbę zdrowia do rehabilitacji. Część pacjentów z rejonu nowotarskiego przyjął szpital w Zakopanem, dysponujący stu kilkudziesięcioma covidowymi łóżkami. W przeciwieństwie do Śląska, gdzie niewydolność systemu zespołów wyjazdowych była już dramatyczna, ani Małopolska, ani Podhalański Szpital takich sytuacji na razie nie przeżywały.

 – Decyzja o zwiększeniu ilości zespołów wyjazdowych była trafna i na czas. My też – na mocy tej decyzji – stworzyliśmy dodatkowy zespół i wojewoda za niego płaci – podkreśla dyrektor. – Jeżeli ta zwiększona ilość zespołów wyjazdowych jest skorelowana z możliwością szybkiej diagnostyki na SOR-ach i ruchu pacjentów, to wszystko sprawnie funkcjonuje.

Podhalański Szpital, dzięki swojemu laboratorium, ma możliwość szybkiego testowania pacjentów, również testami genetycznymi. To sprawia, że czas oczekiwania w karetce czy na SOR-ze nie jest zbyt długi.

A jakie było pokłosie świątecznych spotkań – pokażą najbliższe dwa tygodnie.

(asz)

Anna Szopińska 13.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również