Kamery live
prognoza pogody

W nowotarskich „Jatkach” – jubileuszowa wystawa krakowskiego „Labiryntu”

2 stycznia 2021 19:23

NOWY TARG. To wciąż jeszcze nie jest czas spotkań i wernisaży. Kolejna wystawa w Galerii BWA JATKI Oddział MCK Sokół w Nowym Sączu, znowuż jest do oglądania tylko przez okna oświetlonego w nocy wnętrza. Tym razem nowotarski przybytek sztuki gości jubileuszową wystawę zaprzyjaźnionej krakowskiej Galerii Labirynt – Biura Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej. Gdy w roku 1989, na bazie polskiej transformacji, powstawała ona przy ul. Św. Anny w Krakowie, pod auspicjami Fundacji dla Uniwersytetu Mediolańskiego, była jedną z pierwszych prywatnych galerii w Polsce.

 

W nowotarskich „Jatkach” – jubileuszowa wystawa krakowskiego „Labiryntu”

W kolejnych latach swojego istnienia Labirynt organizował wystawy we Włoszech, Francji, państwach skandynawskich, nawet w Nowym Jorku. Tych krajowych i zagranicznych, indywidualnych i zbiorowych ekspozycji było już kilkaset.

Przypadający w ubiegłym roku okrągły jubileusz swego istnienia „Labirynt” uczcił ekspozycją dzieł 30 uznanych i wybitnych artystów, reprezentujących różne dziedziny twórczości, wybranych z grona współpracujących od lat z tą galerią. Wielu z nich to równocześnie pedagodzy związani z Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.

Na niebieskie niwy odeszli już z tej plejady pani profesor Janina Kraupe-Świderska, współzałożycielka Teatru Konspiracyjnego Tadeusza Kantora i członkini legendarnej Grupy Krakowskiej; profesor Bronisław Chromy – autor znaczących w pejzażu polskich miast pomników, czy oryginalny i nieprzewidywalny malarz, prekursor „polskiej ekspresji” – Wiesław Obrzydowski. Te osobowości i nazwiska zapisały się trwale w historii współczesnej polskiej sztuki.

Ale razem z ich pracami oglądać można – najpierw w Labiryncie, teraz i w „Jatkach” – dzieła innych znakomitości, jak prof. Stanisław Rodziński, rektor krakowskiej ASP, prof. Lilla Kulka – artystyczno-dydaktyczna siła tej samej uczelni, słynny swoimi malarskimi i graficznymi pracami w całym świecie Jacek Sroka; profesor wydziału sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Stanisław Sobolewski, kolejna pani profesor z tegoż Uniwersytetu i Akademii „Ignatianum” – Irena Popiołek; redaktor, malarz, pastelista i rysownik Roman Hennel; prowadzący pracownię litografii w Uniwersytecie Pedagogicznym Jacek Zaborski; utalentowany malarz i grafik Jerzy Tyburski; prezesująca krakowskiemu Okręgowi Związku Polskich Artystów Plastyków malarka Joanna Warchoł czy związana z krakowskimi uczelniami malarka i pedagog Krystyna Feliksik. Do grona wystawiających została zaproszona i szefowa „Jatek” – Ania Dziubas.

Wystawa nosi tytuł „Mosty historii, czyli 30 lat w Labiryncie”. A 30-letnią historię tej galerii tworzył głównie jej pomysłodawca, założyciel i dyrektor w jednej osobie – Leszek Żebrowski. Dzisiejsza renoma krakowskiej galerii to zasługa kontaktów, które w Polsce i na całym świecie zdołał on nawiązać z wybitnymi twórcami sztuki współczesnej. Z tych kontaktów nieraz korzystała nowotarska Galeria, goszcząc u siebie artystyczne sławy wcześniej wystawiające w Labiryncie. Korzysta i polska sztuka, promowana przez Labirynt za granicą.

Wystawę „Mosty historii” będzie można w „Jatkach” oglądać do 16. stycznia. Później jedzie ona do Mediolanu. Okna Galerii są więc teraz oknami na sztukę. Warto w nie spojrzeć, dopóki nie ma szansy bliższego obcowania z pracami artystycznych znakomitości.

(asz)

 

Anna Szopińska 02.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również