Kamery live
prognoza pogody

W Muzeum Podhalańskim trwa “pocztówkowa” wystawa. W sam raz na wakacje

23 lipca 2020 14:27

Lekką, przyjemną, wakacyjną wystawę przygotowało na lato Muzeum Podhalańskie. na wystawie znajdziemy wszystkie rodzaje pocztówek – od XIX-wiecznych akcydensów z miasta po barwne widokówki z całego świata. Szczególnie dziś, w dobie elektronicznej komunikacji, warto przypomnieć  sobie tę nie tak odległą, a przez niektórych wciąż praktykowaną formę przesyłania sobie pozdrowień. 

W Muzeum Podhalańskim trwa

Wystawa nosi tytuł “Kochana Stefanio, Drogi Jerzyku… Moc pozdrowień z historii miasta i świata na pocztówkach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego i Moniki Jędrol” i stanowi II część cyklu „Podhalańskie Akcydensy”, w którym prezentowane są pocztówki z kolekcji Muzeum Podhalańskiego.

To grupa akcydensów datowana na XIX i XX w. Są to pocztówki przekazywane przede wszystkim przez mieszkańców Nowego Targu, na których odnaleźć można treści zawierające zwykłe pozdrowienia, rodzinne wiadomości, życzenia świąteczne czy imieninowe, korespondencję służbową a także reklamacje.

Wśród pocztówek możemy odnaleźć wszystkie ich rodzaje, zaczynając od kart korespondencyjnych poprzez całostki czyli pierwsze karty pocztowe z nadrukowanym znaczkiem pocztowym. Kolejne z nich to karty okolicznościowe, świąteczne, imieninowe oraz widokówki.

Całą kolekcję uzupełniają widokówki przedstawiające Nowy Targ ze zbiorów nowotarżanina Pana Wojciecha Malinowskiego, na których możemy rozpoznać wiele ciekawych miejsc i krajobrazów naszego miasta.

Adam Łada Cybulski napisał kiedyś: “Gdyby zaginęły wszystkie biblioteki, wszystkie galerye, wszystkie źródła, z których przyszłość czerpać kiedyś będzie mogła znajomość naszych czasów, a zachowały się trafem tylko ilustrowane karty pocztowe w tych czasach wydane – wystarczyłyby one zupełnie do odtworzenia dziejów naszej z końca XIX a początków XX w. europejskiej cywilizacji”

źródło: Muzeum Podhalańskie

os 23.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również