Kamery live
prognoza pogody

W MPEC-u – bardzo inwestycyjny rok: rozbudowa sieci i prąd z kogeneracji

31 sierpnia 2023 07:15

NOWY TARG. Dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ten rok jest bardzo bogaty w inwestycje. Poza samą siedzibą MPEC-u, w różnych punktach miasta, toczy się ich kilka.

 

W MPEC-u – bardzo inwestycyjny rok: rozbudowa sieci i prąd z kogeneracji

– W tym roku kontynuujemy budowę sieci ciepłowniczych i podłączanie nowych klientów indywidualnych – przypomina prezes MPEC-u, Grzegorz Ratter. – Prace prowadzone są w trzech lokalizacjach – w ulicach Podtatrzańskiej, Bolesława Wstydliwego od starostwa w kierunku Dunajca oraz Kazimierza Wielkiego od kościoła w stronę rynku. Tutaj pragnę zaapelować do mieszkańców: proszę państwa, nie czekajmy na ostatni moment, bo mamy podobną sytuację jak wcześniej przy ul. Podtatrzańskiej, kiedy zaczynaliśmy inwestycję z ok. 16 zainteresowanymi mieszkańcami. Znowu dzieje się to samo, co w poprzednich lokalizacjach: już dziesięć osób zgłosiło się, widząc koparkę, która kopie pod nasze sieci ciepłownicze. Proszę, żeby nie czekać do ostatniej chwili – nasze Biuro jest czynne codziennie – poza weekendami – i zapraszamy zainteresowanych mieszkańców.

MPEC planował w tym roku podłączenie 51 budynków, jednak już w tej chwili liczba przyłączy przekroczyła 65. Efekt ekologiczny powinien być wyraźnie odczuwalny, podobnie jak przy ulicach Ku Studzionkom czy Na Równi. Pojedynczych, ostatnich właścicieli „kopciuchów” sami sąsiedzi namawiali tam do podłączenia się.

Inwestycje przyczynią się niewątpliwie do zmniejszenia strat, co pozwala MPEC-owi utrzymać ceny ciepła na stosunkowo niskim poziomie.

 Przykładowo – jesteśmy o połowę tańsi niż ciepło oferowane przez MPEC w Piotrkowie Trybunalskim, a o jedną czwartą tańsi od ciepła krakowskiego, gdzie MPEC ma dużo większe możliwości inwestycyjne i korzysta z różnych źródeł, między innymi z ciepła produkowanego przez spalarnię odpadów – porównuje prezes.

Prócz ograniczenia wzrostu cen i efektu ekologicznego, kolejny cel inwestycji MPEC-u to produkcja energii elektrycznej w procesie kogeneracji. Pierwszy silnik kogeneracyjny, długości pięciu metrów, wytwarzający prąd z gazu, jest teraz instalowany w dobudowanej części siedziby MPEC-u.

– To również jedna z inwestycji, która pozwoli na utrzymanie zadowalających dla mieszkańców cen ciepła – prognozuje prezes MPEC-u. – W tym roku planujemy także uruchomienie co najmniej jednej takiej maszyny poza naszymi obiektami – równolegle ruszą prace przy Hali Lodowej i przy Hali „Gorce”. Ostatni, czwarty ko generator, chcemy postawić na terenie naszej kotłowni przy ul. Szaflarskiej.

Kabel średniego napięcia biegnący przy sieci ciepłowniczej od siedziby MPEC-u do Hali Lodowej, pozwoli zasilić w prąd wszystkie budynki po drodze – prywatne, miejskie i starościńskie. Podobnież w kierunku Hali „Gorce” i siedziby władz powiatu.

– Kabel elektroenergetyczny zostanie położony również wzdłuż magistrali geotermalnej, która, miejmy nadzieję, jak najszybciej połączy nas z powstającym odwiertem w Szaflarach – informuje prezes Ratter. – Umożliwi to zasilanie pomp i układów służących pozyskaniu energii geotermalnej.

Rozruch pierwszego silnika kogeneracyjnego, przy siedzibie MPCEC-u, nastąpi do miesiąca. Prąd wytworzony z gazu powinien popłynąć kablem w październiku.

(asz)

Anna Szopińska 31.08.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również