W mieście – nowe nazwy ulic. Czy będzie też pierwszy skwer?
Ulica św. Kingi, majora Stanisława Mroszczaka, Widok – to propozycje nazw już istniejących, a nie nazwanych do tej pory ulic na terenie Nowego Targu, nad którymi debatują radni podczas posiedzeń komisji w tym tygodniu. Radni opiniowali też pismo Tadeusza Morawy, który zaproponował, by teren wokół Kopca Wolności nazwać Skwerem Niepodległości, Ślebody i Zadumy.

Radni podczas posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju debatowali nad nazwami czterech nie nazwanych dotąd oficjalnie ulic, spośród których dwie – Grel Boczna i Widok (nieopodal Willowej i Gorczańskiej), funkcjonują już nieoficjalnie od pewnego czasu. Zastanawiano się jedynie, czy Grel-Bocznej nie nazwać mianem osiedla, z uwagi na mnogość mniejszych uliczek, z kolei os. Widok – ulicą.
Jednomyślnie zgodzono się, by jedną z nowych ulic, leżących w sąsiedztwie ul.Widok nazwać imieniem zmarłego przed rokiem majora Stanisława Mroszczaka.
Najwięcej nowych propozycji pojawiło się dla ulicy leżącej przy nowym cmentarzu: Cmentarna, Strzelców Podhalańskich, czy Strzelnicza – w nawiązaniu do wcześniejszej nazwy leżącej nieopodal ul. Jana Pawła II. Ostatecznie najwięcej głosów otrzymała nazwa św. Kingi, zaproponowana przez Leszka Pustówkę, przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury, która właśnie tę nazwę wytypowała.
Pismo Tadeusza Morawy odnośnie nadania terenowi wokół Kopca Wolności miana Skweru Niepodległości, Ślebody i Zadumy zostało jednogłośnie odrzucone, przede wszystkim dlatego, że jest to teren leżący w granicach Parku Miejskiego, zatem najpierw konieczne byłoby jego wyodrębnienie, jak również zagospodarowanie w taki sposób, żeby rzeczywiście przypominał skwer. Pojawiła się też przy okazji inna kwestia – okazało się mianowicie, że nigdy po 1991 roku, kiedy usypany został na nowo kopiec, nie otrzymał on oficjalnej, zatwierdzonej uchwałą nazwy Kopca Wolności.
/os
Komentarze
Nazwa Kopiec Wolności była nadana uchwalą Rady Miasta Nowego Targu w 1928 r.