Kamery live
prognoza pogody

W konkursie “Osobowość Ziem Górskich” – sportowcy i samorządowiec z Nowego Targu

7 listopada 2022 12:10

Utytułowani biegacze górscy Piotr Huzior i Piotr Biernawski, wieloletni samorządowiec Jan Łapsa, pochodząca z Nowego Targu dziennikarka Beata Sabała-Zielińska, wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski, a także stowarzyszenie “Dawnej Rabki Czar” – to osoby i organizacje z terenu Podhala, wytypowane do udziału w tegorocznym konkursie “Osobowość Ziem Górskich”. Głosowanie on-line wystartowało w dniu dzisiejszym. 

W konkursie

Konkurs “Osobowość Ziem Górskich” organizowany jest od 17 lat przez Koalicję Marek Ziem Górskich z Żywca. Do konkursu mogą zostać zgłoszone osoby fizyczne, organizacje pozarządowe lub przedsiębiorstwa z terenu Polski, Słowacji i Czech, które poprzez swoją działalność przyczyniły się do rozwoju i promocji ziem górskich. Kandydaci zgłaszani są w ośmiu kategoriach: Mały, Średni i Duży Przedsiębiorca, Samorządowiec/Polityk, Dziennikarz, Organizacja Pozarządowa, Osobowość oraz Sportowiec Ziem Górskich.

W przeszłości w konkursie byli nagradzani m.in. Dawid Kubacki, Aneta Larysa Knap, wójt Jan Smarduch, czy nowotarska “Chatka”. W tym roku szansę na to wyróżnienie mają kolejne osoby, firmy oraz NGO z Polski, Słowacji i Czech. Poniżej przedstawiamy nieco bliżej tegorocznych kandydatów z terenu Podhala.

Wśród kandydatów w kategorii “Samorządowiec/Polityk Ziem Górskich” znajdziemy m.in. Jana Łapsę – wiceprzewodniczącego Rady Miasta Nowego Targu, radnego od pięciu kadencji, zasłużonego członka OSP Nowy Targ oraz Marcina Ratułowskiego –  wójta Gminy Czarny Dunajec (od 2018 roku).

W kategorii “Sportowiec Ziem Górskich” zagłosować można m.in. na “dwóch Piotrów”: Huziora i Biernawskiego, którzy nie bez powodu zostali we dwójkę wytypowani do tej nagrody: w 2022 roku razem wygrali jeden z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych w świecie polskich biegów górskich “Bieg Rzeźnika”. Panowie od lat należą do czołówki polskich biegaczy górskich i ulicznych. Tylko w tym roku, obaj zawodnicy meldowali się w czołówce najważniejszych zawodów w biegach górskich, takich jak: Maraton Bieszczadzki, Ultramaraton Wyszehradzki im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Turbacz Summer Trail, Turbacz Winter Trail, 14. Mistrzostwa Polski w biegach górskich na krótkim dystansie, czy Wysokogórski Bieg Marduły. Piotr Biernawski jest pomysłodawcą tras zawodów biegowych z cyklu Turbacz Trail, które odbywają się latem i zimą w paśmie Gorców i promują to miejsce wśród biegaczy amatorskich. 

W kategorii “Dziennikarz Ziem Górskich” znalazła się w tym roku Beata Sabała – Zielińska – pochodząca z Nowego Targu dziennikarka radiowa, autorka książek, przez wiele lat najsłynniejszy w Polsce głos z Zakopanego, który doskonale znali słuchacze Radia Zet. Jest współautorką (z Pauliną Młynarską) książek „Zakopane odkopane – lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska” i „Zakopane – nie ma przebacz!”, które są oryginalnymi przewodnikami po stolicy Tatr. W ostatnim czasie wielką popularność przyniosły jej książki dotyczące działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

W kategorii “Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich” znalazło się Stowarzyszenie “Dawnej Rabki Czar” – założone przez grupę pasjonatów interesujących się historią przedwojennej Rabki. Od 2018 roku, stowarzyszenie zajmuje się organizacją corocznej, trzydniowej imprezy plenerowej pod nazwą “Dawnej Rabki Czar”. To najważniejsza impreza kulturalno-edukacyjna w Rabce-Zdroju, które na stałe wpisała się w kulturalny kalendarz wydarzeń na Podhalu. Uczestnikami i odbiorcami wydarzenia są nie tylko mieszkańcy, ale również turyści i kuracjusze. Z roku na rok przybywa coraz więcej entuzjastów działalności stowarzyszenia. 

W konkursowym głosowaniu on-line może każdy. Poza propozycjami z Podhala, w konkursie biorą udział firmy i osoby związane z innymi, górskimi rejonami Polski, Czech i Słowacji. 

Link do głosowania oraz szczegółowy opis wszystkich kandydatów znajduje się TUTAJ. 

źródło (zdjęcia, opisy kandydatów): Koalicja Marek Ziem Górskich

 

os 07.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również