W imieniu Rzeczypospolitej… Polsce Podziemnej – cześć i pamięć
NOWY TARG. 27 września to symboliczna data Początku Polskiego Państwa Podziemnego. Tego dnia, w 1939 roku, została bowiem utworzona Służba Zwycięstwu Polski. Za walkę partyzancką, podtrzymywanie narodowego ducha, żołnierze podziemia płacili słoną cenę jeszcze długo po wojnie. Ich pamięć uczciła uroczystość zorganizowana na nowotarskim rynku i przed Krzyżem Katyńskim.

Do aktywnego udziału w obchodach 84. rocznicy nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” zachęciły młodzież i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego.
Szkolny chór pod kierunkiem Doroty Żmudy przygotował wiązankę patriotycznych pieśni. Historycy zadbali o słowo poświęcone konspiracyjnej działalności w latach wojny, tajnemu nauczaniu, Armii Krajowej, Polskim Siłom Zbrojnym, życiu kulturalnemu, podziemnym wydawnictwom i trudnym powojennym losom żołnierzy Państwa Podziemnego. Licealiści z kolei na tę niecodzienną lekcję historii zaprosili uczniów i nauczycieli innych szkół. Liczną obecnością i udziałem pocztu sztandarowego odpowiedzieli kadeci ze szkoły mundurowej.
Nie brakło na tym upamiętnieniu przedstawicieli władz powiatowych i miejskich. Uroczystości na rynku zakończył przemarsz na plac przed Krzyżem Katyńskim. Tam złożono wiązanki i zapalono znicze – w hołdzie tym, którzy przez mroczne lata okupacji narażali życie i nieraz płacili nim, by najeźdźcy nie udało się zniszczyć polskiego ducha. Dzięki nim ruch oporu w okupowanej Polsce objął prawie wszystkie dziedziny życia i był fenomenem w okupowanej Europie.
(asz)
Komentarze