Kamery live
prognoza pogody

W I LO – spotkanie profilaktyczne dotyczące handlu ludźmi

27 października 2021 13:45

Handel ludźmi – był tematem zajęć profilaktycznych przeprowadzonych przez funkcjonariusza zakopiańskiej Placówki Straży Granicznej w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. W trakcie wykładu podkreślono, na co zwracać uwagę, żeby nie stać się ofiarą handlu ludźmi podczas zagranicznych wyjazdów zarobkowych.

W I LO - spotkanie profilaktyczne dotyczące handlu ludźmi

Zajęcia profilaktyczne przeprowadzone zostały z uczniami siedmiu klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego. Przekazano uczniom podstawowe wiadomości z zakresu handlu ludźmi. Wskazano, kogo dotyczy ten przestępczy proceder, jakie są typy wykorzystywania ofiar i jakie istnieją grupy ryzyka. Szczególny nacisk położono na zaznajomienie młodzieży z możliwymi rozwiązaniami, w przypadku, gdy ktoś stanie się ofiarą handlu ludźmi. Wskazano także konkretne miejsca i kontakty, gdzie można uzyskać pomoc. Omówiono także zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną dotyczącą tematu spotkania. Podczas wykładu zapoznano także młodych ludzi z zagadnieniami dotyczącymi codziennej służby w Straży Granicznej oraz procedurami naboru do służby przygotowawczej w formacji.

Straż Graniczna apeluje: podjęcie pracy za granicą to bardzo poważny krok, wymagający przemyślenia. Decyzja o wyjeździe podjęta z dnia na dzień, nie jest dobrym rozwiązaniem. Narażamy się nie tylko na to, że praca tam nie spełni naszych oczekiwań ale przede wszystkim, że możemy stać się ofiarą handlu ludźmi.

Planując wyjazd za granicę, trzeba dokładnie sprawdzić miejsce pracy oraz osobę lub firmę, która planuje cię zatrudnić.

Rozważając możliwość wyjazdu do pracy za granicę warto:

– odwiedzić portal https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi, gdzie można znaleźć informacje o instytucjach realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi oraz ze wsparciem osób poszkodowanych,

– skontaktować się z Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym dla Ofiar Handlu Ludźmi, które pomagają osobom zamierzającym wyjechać, a także ofiarom handlu ludźmi pod numerem telefonu: 22 628 01 20, strona: https://www.kcik.pl/.

źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej w Zakopanem

os 27.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również