Kamery live
prognoza pogody

W Dniu Kobiet – jazz z najwyższej półki

9 marca 2018 10:46

Pełną salę słuchaczy zgromadził wczorajszy koncert Piotr Wyleżoł Trio z gościnnym udziałem saksofonisty Dayny Stephensa. Muzycy prapremierowo zaprezentowali kilka utworów z najnowszej płyty “Human Things”, ale nie tylko. Jazz na tym poziomie rzadko usłyszeć można w Nowym Targu, co plasuje koncert jako jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń roku.

W Dniu Kobiet - jazz z najwyższej półki

Zgromadzona na koncercie publiczność nie była przypadkowa, choć zapewne dodatkową zachętą był darmowy wstęp dla kobiet z okazji ich święta. 

-Czuć, że słuchacie nas uważnie – chwalił nowotarskich słuchaczy Piotr Wyleżoł – Mówi się, że zagramy wam tak, jak nas wysłuchacie, więc uważajcie – żartował ze sceny.

Podczas koncertu zaprezentowano zaledwie kilka utworów, jednak – jak to z jazzem bywa – rozbudowanych improwizacjami do takich rozmiarów, że spokojnie zapewniły słuchaczom 1,5 godziny muzyki na najwyższym poziomie. Od pierwszych dźwięków słychać było, że mamy do czynienia z absolutnymi profesjonalistami, którzy jakby przypadkiem wpadli do małego Nowego Targu pomiędzy koncertami w wielkich salach czy słynnych na cały świat klubach. Koncert rozpoczął utwór “Lot widokowy”, pochodzący z wcześniejszej płyty. Z tej najnowszej – której oficjalna premiera ma miejsce dopiero dziś, 9 marca –  zaprezentowano tytułowy utwór “Human Things”, “Home” i “Beyond the Reality”. 

Warto zaznaczyć, że partie wokalne w utworze tytułowym, który jest swoistym hymnem albumu, wykonuje charyzmatyczny duet: ikona polskiej wokalistyki jazzowej Aga Zaryan oraz młody, utalentowany Grzegorz Dowgiałło. Podczas nowotarskiego koncertu, siłą rzeczy, nie było możliwości, by ich usłyszeć, tuż po koncercie można było za to przedpremierowo zakupić płytę (wszystkie rozeszły się jak świeże bułeczki), zdobyć autograf od Piotra Wyleżoła i chwilę porozmawiać z artystą. 

Nie brakło dedykacji dla kobiet – w postaci utworu pod znamienny tytułem “Forever young”.

-Życzymy Wam, byście były wiecznie młode i abyśmy my byli wiecznie młodzi dla was – mówił artysta, zapowiadając utwór. 

Znakomitemu pianiście, którego prestiżowy londyński miesięcznik „Blues & Soul” uznał za jednego z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej, towarzyszyli na scenie kontrabasista Michał Barański, perkusista Łukasz Żyta oraz światowej sławy saksofonista Dayna Stephens. 

Filmowa relacja z koncertu – w najnowszym programie “Na skrzyżowaniu sztuk”.

os 09.03.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również