Kamery live
prognoza pogody

VI Rajd Szaroty 2022 Zakopane – Nowe Bystre

6 czerwca 2022 11:12

W ostatnim tygodniu maja miał miejsce VI Rajd Szaroty, upamiętniający postać Wojciecha Duszy “Szaroty”, który był twórcą pierwszego zbrojnego oddziału partyzantów na Podhalu, jaki podjął zbrojną walkę z Niemcami i kolaborantami. W rajdzie odbywającym się na trasie Zakopane-Nowe Bystre wzięło udział ponad 400 osób, w tym uczniowie z 23 podhalańskich szkół podstawowych i średnich. 

VI Rajd Szaroty 2022 Zakopane - Nowe Bystre

VI Rajd Szaroty rozpoczął się rano 27 maja 2022 roku na Placu Niepodległości w Zakopanem, gdzie zjawili się: Wójt Gminy Poronin Pani Anita Żegleń, Pan Paweł Para – Skarbnik Gminy Poronin, rodziny ofiar, zaproszeni goście oraz uczniowie z dwudziestu trzech podhalańskich szkół, wraz z opiekunami Byli to reprezentanci następujących szkół podstawowych: Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Ciche Górne nr 2, Odrowąż, Pieniążkowice, Załuczne, Morawczyna, Czerwienne nr 1 i 2, Chochołów, Stare Bystre nr 1, Murzasichle, Nowe Bystre, Poronin, Stasikówka, Suche, Ząb, Zakopane nr 1,7 i 9 oraz Szkoły średnie z Zakopanego: Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych i Zespół Szkół Budowlanych.

Na trasę rajdu wyruszyło ponad czterysta osób. Pierwszym punktem był cmentarz na ulicy Nowotarskiej, gdzie złożono wiązankę na zbiorczej mogile i oddano hołd ofiarom niemieckich zbrodni. Dalej udano się na Gubałówkę na krótki odpoczynek i posiłek przy pomniku „Polonia Restituta”, a w dalszej kolejności do miejsc upamiętniających zabitych Podhalan, związanych z oddziałem Wojciecha Duszy „Szaroty”.

Pierwsze znajduje się w Nowem Bystrem – Słodyczkach, gdzie postawiono pomnik rozstrzelanych w tym miejscu osób. Następnym punktem była „Maciuźnia” w Nowem Bystrem, tam także upamiętnieni są rozstrzelani górale. W tym miejscu odczytano listę dziewięćdziesięciu sześciu osób zamordowanych przez Niemców – żołnierzy z oddziału „Szaroty” lub osób wspierających go.

Ostatnim punktem rajdu była remiza OSP w Nowem Bystrem, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Alojzego Polaka z oddziału „Szaroty”, który 1 listopada 1943 roku został rozstrzelany przez Niemców na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem. Na zakończenie uczestnicy otrzymali ciepły posiłek, który wraz z kanapkami przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem.

Organizatorami VI Rajdu Szaroty byli: Zbigniew Sikora, SP w Nowem Bystrem, Gmina Poronin.

Na zakończenie relacji z rajdu – słowo podziękowań, jakie w imieniu organizatorów złożył pan Zbigniew Sikora:

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie. Dopisała piękna i wietrzna pogoda, przez co idąc wierchem musieliście mocno trzymać powiewające polskie flagi. Tak idźcie przez całe życie, jak te „piękne ptaki” z rosnącymi skrzydłami u ramion. Znów nastały niespokojne czasy i „Wieje Wiatr Historii”, który opisał Konstanty Ildefons Gałczyński:

“Gdy wie­je wiatr hi­sto­rii,
Lu­dziom jak pięknym pta­kom
Rosną skrzydła, na­to­miast
Trzęsą się por­t­ki pęta­kom”

Rajd Szaroty nie mógłby się odbyć bez sponsorów i osób wspierających jego przebieg:

· Gmina Poronin sfinansowała ubezpieczenie i produkty do posiłków. 

· Wyrazy wdzięczności składamy także sponsorom: PKL Gubałówka, Robertowi Parmie, Ratownikowi Medycznemu Zdzisławowi Kraj, Stanisławowi Waliczkowi.

· Koszulki na Rajd Szaroty, ufundowali: Władysław Piszczek z Białki Tatrzańskiej i nowobystrzanie z USA skupieni w kole nr 71 Związku Podhalan Ameryki Północnej.

· Tegoroczny Rajd Szaroty także odbył się dzięki zaangażowaniu i nieodpłatnej pracy wielu osób, a były to: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem Marcin Dyląg, Zbigniew Sikora, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem, siostra Teresa – administracja Cmentarza na Ulicy Nowotarskiej, ks. ppr Krzysztof Matuszyk – Kapelan Rajdu, Beata Sikora – organizacja, Wojciech Majerczyk – transport koszulek, Restauracja Gubałówka.

· Na trasie rajdu o nasze bezpieczeństwo i zdrowie dbali Policjanci z Zakopanego, Straż Miejska, Straż Gminna, druhowie OSP Nowe Bystre.

· Pan Paweł Garbacz wykonał piękne zdjęcia z trasy rajdu, które można obejrzeć w galerii poniżej.

Wszystkim z całego serca dziękujemy!

Wojciech Dusza “Szarota” – był twórcą pierwszego zbrojnego oddziału partyzantów na Podhalu, który podjął zbrojną walkę z Niemcami i kolaborantami. Z powodu zdrady, Niemcom w ciągu roku udało się ten oddział rozbić. Do końca nie wiadomo, w jakich okolicznościach zginął Wojciech Dusza i gdzie został pochowany. Reszta jego oddziału została rozproszona a wiele osób zginęło w egzekucjach, które odbyły się w wielu miejscowościach Podhala. Upamiętnieniu tych osób poświęcony jest Rajd Szaroty, odbywający się od wielu lat na trasie Zakopane – Nowe Bystre. 
 
zdjęcia: Paweł Garbacz
tekst: Zbigniew Sikora,www. szarota.pl
mat. nadesłane
 
os 06.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również