VI Rajd Szaroty 2022 Zakopane – Nowe Bystre
W ostatnim tygodniu maja miał miejsce VI Rajd Szaroty, upamiętniający postać Wojciecha Duszy “Szaroty”, który był twórcą pierwszego zbrojnego oddziału partyzantów na Podhalu, jaki podjął zbrojną walkę z Niemcami i kolaborantami. W rajdzie odbywającym się na trasie Zakopane-Nowe Bystre wzięło udział ponad 400 osób, w tym uczniowie z 23 podhalańskich szkół podstawowych i średnich.

VI Rajd Szaroty rozpoczął się rano 27 maja 2022 roku na Placu Niepodległości w Zakopanem, gdzie zjawili się: Wójt Gminy Poronin Pani Anita Żegleń, Pan Paweł Para – Skarbnik Gminy Poronin, rodziny ofiar, zaproszeni goście oraz uczniowie z dwudziestu trzech podhalańskich szkół, wraz z opiekunami Byli to reprezentanci następujących szkół podstawowych: Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Ciche Górne nr 2, Odrowąż, Pieniążkowice, Załuczne, Morawczyna, Czerwienne nr 1 i 2, Chochołów, Stare Bystre nr 1, Murzasichle, Nowe Bystre, Poronin, Stasikówka, Suche, Ząb, Zakopane nr 1,7 i 9 oraz Szkoły średnie z Zakopanego: Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych i Zespół Szkół Budowlanych.
Na trasę rajdu wyruszyło ponad czterysta osób. Pierwszym punktem był cmentarz na ulicy Nowotarskiej, gdzie złożono wiązankę na zbiorczej mogile i oddano hołd ofiarom niemieckich zbrodni. Dalej udano się na Gubałówkę na krótki odpoczynek i posiłek przy pomniku „Polonia Restituta”, a w dalszej kolejności do miejsc upamiętniających zabitych Podhalan, związanych z oddziałem Wojciecha Duszy „Szaroty”.
Pierwsze znajduje się w Nowem Bystrem – Słodyczkach, gdzie postawiono pomnik rozstrzelanych w tym miejscu osób. Następnym punktem była „Maciuźnia” w Nowem Bystrem, tam także upamiętnieni są rozstrzelani górale. W tym miejscu odczytano listę dziewięćdziesięciu sześciu osób zamordowanych przez Niemców – żołnierzy z oddziału „Szaroty” lub osób wspierających go.
Ostatnim punktem rajdu była remiza OSP w Nowem Bystrem, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Alojzego Polaka z oddziału „Szaroty”, który 1 listopada 1943 roku został rozstrzelany przez Niemców na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem. Na zakończenie uczestnicy otrzymali ciepły posiłek, który wraz z kanapkami przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem.
Organizatorami VI Rajdu Szaroty byli: Zbigniew Sikora, SP w Nowem Bystrem, Gmina Poronin.
Na zakończenie relacji z rajdu – słowo podziękowań, jakie w imieniu organizatorów złożył pan Zbigniew Sikora:
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie. Dopisała piękna i wietrzna pogoda, przez co idąc wierchem musieliście mocno trzymać powiewające polskie flagi. Tak idźcie przez całe życie, jak te „piękne ptaki” z rosnącymi skrzydłami u ramion. Znów nastały niespokojne czasy i „Wieje Wiatr Historii”, który opisał Konstanty Ildefons Gałczyński:
“Gdy wieje wiatr historii,
Ludziom jak pięknym ptakom
Rosną skrzydła, natomiast
Trzęsą się portki pętakom”
Rajd Szaroty nie mógłby się odbyć bez sponsorów i osób wspierających jego przebieg:
· Gmina Poronin sfinansowała ubezpieczenie i produkty do posiłków.
· Wyrazy wdzięczności składamy także sponsorom: PKL Gubałówka, Robertowi Parmie, Ratownikowi Medycznemu Zdzisławowi Kraj, Stanisławowi Waliczkowi.
· Koszulki na Rajd Szaroty, ufundowali: Władysław Piszczek z Białki Tatrzańskiej i nowobystrzanie z USA skupieni w kole nr 71 Związku Podhalan Ameryki Północnej.
· Tegoroczny Rajd Szaroty także odbył się dzięki zaangażowaniu i nieodpłatnej pracy wielu osób, a były to: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem Marcin Dyląg, Zbigniew Sikora, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem, siostra Teresa – administracja Cmentarza na Ulicy Nowotarskiej, ks. ppr Krzysztof Matuszyk – Kapelan Rajdu, Beata Sikora – organizacja, Wojciech Majerczyk – transport koszulek, Restauracja Gubałówka.
· Na trasie rajdu o nasze bezpieczeństwo i zdrowie dbali Policjanci z Zakopanego, Straż Miejska, Straż Gminna, druhowie OSP Nowe Bystre.
· Pan Paweł Garbacz wykonał piękne zdjęcia z trasy rajdu, które można obejrzeć w galerii poniżej.
Wszystkim z całego serca dziękujemy!
Komentarze