Kamery live
prognoza pogody

V Podhalański Festiwal Modelarski CIUPAGA – tradycyjnie na wysokim poziomie (z galerią)

29 maja 2024 18:22

NOWY TARG. Kolejny raz sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej Nr 11 stała się areną prezentacji i rywalizacji mistrzów miniaturowych form. Przez dwa weekendowe dni V Podhalański Festiwal Modelarski CIUPAGA przyciągał pasjonatów i zainteresowanych. A każdy z tych małych modeli był cząstką dużej historii.

V Podhalański Festiwal Modelarski CIUPAGA – tradycyjnie na wysokim poziomie (z galerią)

Kolejny też raz organizatorami międzynarodowego, prestiżowego wydarzenia były Grupa Modelarska Nowy Targ oraz Miasto Nowy Targ. Uczestnicy jubileuszowej edycji rywalizowali w aż 30 kategoriach i w różnych grupach wiekowych. Jeśli nagrody były przyznawane do III miejsca w każdej z grup i kategorii, to łatwo sobie wyobrazić, ile organizatorzy musieli ich pozyskać i zgromadzić. Ponadto w wybranej tematyce, np. model statku powietrznego w polskich barwach, były przyznawane nagrody specjalne. Jury oceniało wszystkie modele redukcyjne według jednego kryterium: „podoba się – nie podoba się”.

Najmłodszym uczestnikiem był 5-latek, a najstarszym 72-latek. 135 modelarzy wystawiło 530 swoich dzieł. Ta ponad półtysięczna ilość modeli jest normą Podhalańskiego Festiwalu i poziomem satysfakcjonującym – mimo inflacji i niespokojnych czasów. 

 

Najwięcej uczestników przyjechało do Nowego Targu z silnych ośrodków modelarskich, jak Kraków i rejon Śląska. Zawsze też przybywają do nas modelarze z przygranicznych słowackich miejscowości.

Nowotarskiej edycji nie ominęła moda na pojazdy cywilne – od ciężarowych, technicznych po sportowe, tuning i złomki, czyli  samochody mocno wyeksploatowane, zardzewiałe.

Osobne kategorie to także figurki, popiersia i dioramy pokazujące całe sytuacje – oczywiście osadzone w historii, a nawet w prehistorii.

Festiwalowa wystawa w sali gimnastycznej „jedenastki” otoczona była stoiskami różnych firm modelarskich. Nie brakło i gastronomicznego zaplecza. Memoriał im. kpt. pil. Tadeusza Schiele to podhalański akcent z lat II wojny światowej. Na cześć kapitana Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii – kawalera Virtuti Militari rodem z Zakopanego – organizatorzy utworzyli specjalną kategorię „Nojpiykniyjsy Polowac”, w której rozgrywany jest konkurs punktowy dla modeli lotniczych.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w tym konkursie to:

Marcin Witkowski – z modelem Super Hornet, Kamil Trembacz z modelem MiG21 PFM 01 z Muzeum Lotnictwa Polskiego i Andrzej Marchwicki z modelem Gotha G.IV.

Grand Prix Burmistrza Nowego Targu zdobył natomiast Dawid Lorek, za model statku USS Arizona. 

(asz)

Fot. Paweł kos, asz

 

 

Anna Szopińska 29.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również