Kamery live
prognoza pogody

Urząd Miasta szuka wykonawcy przebudowy Pomnika Katyńskiego. Ma być gotowy przed 1 listopada

5 lipca 2023 23:19

Ogłoszono przetarg na przebudowę i remont Pomnika Katyńskiego na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu, wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. W tym roku, miasto otrzymało na ten cel podwójne dofinansowanie: z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Miejsca Pamięci i Trwałe Upamiętnienia w Kraju” (200 tys. zł) oraz z budżetu województwa małopolskiego w ramach konkursu “Małopolska pamięta” (23 tys. zł). 

Urząd Miasta szuka wykonawcy przebudowy Pomnika Katyńskiego. Ma być gotowy przed 1 listopada

Pomnik Katyński powstał w 1990 roku, w miejscu, gdzie już we wcześniejszych latach mieszkańcy Nowego Targu jako dowód pamięci o pomordowanych w Katyniu, stawiali symboliczny krzyż, narażając się tym na restrykcje ze strony komunistycznych władz. To miejsce bardzo istotne nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu – cyklicznie  w dniu 17 września odbywają się tutaj uroczystości o charakterze powiatowym. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia. 

Na przestrzeni lat, pomnik przeszedł wiele koniecznych napraw i modyfikacji. Zaplanowane na ten rok prace obejmą przede wszystkim konserwację pomnika – charakterystycznej, miedzianej rzeźby orła oraz krzyża z płyt piaskowca z osadzonym w nim krzyżem żeliwnym; wykonanie nowej stopy fundamentowej oraz montaż trzech stalowych tablic z inskrypcjami.  W ramach prac, pod krzyżem wbudowana zostanie urna z ziemią z mogił katyńskich, powstaną też murki kwietnikowe i instalacja oświetlenia pomnika. Inwestycja obejmie nasadzenia zieleni i kwiatów, wykonanie schodów terenowych oraz wybrukowanie fragmentu nawierzchni. 

Projekt remontu Pomnika Katyńskiego został przygotowany przez Pracownię Konserwacji Zabytków „ARKONA” z Krakowa. 

Termin składania ofert mija z dniem 18 lipca, a przewidziany czas na wykonanie remontu to 3 miesiące od podpisania umowy, jednak nie później, niż 30 października br. 

os 05.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również