Kamery live
prognoza pogody

Uroczystości 1 maja sprzed pół wieku

1 maja 2019 18:48
Wyciszenie Włącz dźwięk

Na taką perełkę filmową można natknąć się w internecie. Tłumy nowotarżan pod czerwonymi banderami maszeruje ulicami miasta. Nie brakuje tańczących górali czy transparentów piętnujących wojnę.

zdjęcie: kadr z archiwalnego filmu na Youtube.

Niestety, nagranie które niemal dziesięć lat jest dostępne w popularnym serwisie internetowym Youtube, zostało zamieszczone bez dźwięku. Pierwsza część nagrania jest w kolorze, druga część to czarno-białe zdjęcia. Mimo to doskonale widać, jak wielkim wydarzeniem na ówczesne czasy były obchody 1 maja.

Nie jest tajemnicą, że w PRL pierwszomajowe manifestacje były najważniejszymi w roku. Wszelkie próby zakłócenia ceremonii nie tylko odbierane były przez partyjnych towarzyszy jako świętokradztwo, ale wiązały się z karami dla nieposłusznych systemowi politycznemu.

Oglądając archiwalne nagrania znaleźć można różne ciekawostki. Jedną z nich są transparenty z napisem “Nigdy więcej wojny”. Aż dziw bierze, że jeszcze sześć lat wcześniej – w związku z tzw. kryzysem kubańskim – świat stał na skraju trzeciej wojny światowej. Wśród innych transparentów jest jeszcze inny, równie ciekawy: biały baner z czerwoną swastyką oraz napisami “Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy”. Różne przemyślenia mogą się nasuwać, jednak pewnego faktu nie sposób ominąć – Większość osób znajdujących się w filmie wciąż miało żywe wspomnienia z wojennego koszmaru, jaki miał miejsce zaledwie dwie dekady wcześniej.

Film z nowotarskich obchodów pierwszomajowych znajdziecie poniżej.

/ps/

Piotr Starmach 01.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również