Kamery live
prognoza pogody

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Floriana w Podwilku

2 maja 2023 11:21

1 maja 2023 r. do parafii św. Marcina w Podwilku trafił relikwiarz św. Floriana. W uroczystym wprowadzeniu relikwii uczestniczył Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP PR w Małopolsce Edward Siarka.

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Floriana w Podwilku

Wydarzenie miało szczególny charakter, bowiem zbiegło się w czasie ze zbliżającym się świętem strażaków, którym patronuje św. Florian. Na uroczystej mszy świętej obecni byli również strażacy OSP z gminy Jabłonka.

-Jesteśmy świadkami historycznego momentu w dziejach parafii św. Marcina. To również ważne wydarzenie dla nas strażaków. Od teraz św. Florian będzie towarzyszył nam w służbie „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek” mówił podczas uroczystości Edward Siarka.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzimy 4 maja. Jest nazywany również Dniem Św. Floriana, rzymskiego oficera, męczennika, patrona strażaków. Św. Florian, wstawiając się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Anizy.

Jak mówią legendy już jako dziecko ugasił pożar domu, uratował również węglarza, który wpadł do żaru, ale zdążył westchnąć imię Floriana. Co ciekawe, w Polsce kult św. Floriana jako patrona od ognia zyskał na znaczeniu podczas pożaru Krakowa w 1528 r. Ocalały na Kleparzu kościół pod wezwaniem świętego odebrano jako „znak szczególnej opieki św. Floriana”.

mat. nadesłane

os 02.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również