Kamery live
prognoza pogody

Umowy o dofinansowanie transgranicznych mikroprojektów – uroczyście podpisane

20 kwietnia 2017 14:29

Dzisiaj przed południem w siedzibie Związku Euroregion "Tatry" w Nowym Targu odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie mikroprojektów w Euroregionie "Tatry" z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja w ramach Projektu Parasolowego pt . "Łączy nas natura i kultura".

Umowy o dofinansowanie transgranicznych mikroprojektów - uroczyście podpisane

Umowy ze strony Związku Euroregion „Tatry” podpisywał jego przewodniczący, Antoni Karlak, a ze strony mikrobeneficjenta – wójtowie, burmistrzowie oraz przedstawiciele niedochodowych instytucji pozarządowych.

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podpisał umowę o dofinansowanie dwóch mikroprojektów, realizowanych wspólnie z miastem Kieżmark na Słowacji: Dziedzictwo materialne i społeczno-kulturowe Nowego Targu i Kieżmarku oraz Rozwój i ochrona szlaków rowerowych w miastach Nowy Targ i Kieżmark. 

Pierwsze z zadań – w kwocie dofinansowanie 84,5 tys. euro – zakłada m.in. wydanie książki zawierającej wspomnienia pracowników NZPS “Podhale”, wydanie albumu “Nowy Targ – obrazki z PRL-u” oraz budowę aplikacji umożliwiającej wirtualny spacer po Kieżmarku i Nowym Targu.

Drugie z zadań obejmuje m.in. stworzenie infrastruktury i montaż elementów komplementarnych dla projektu „Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr”, takich jak: drewniane ławki, ławostoły, kosze na śmieci, stacje obsługi rowerzystów – wszystkiego tego, co sprawi, by poruszanie się po ścieżce rowerowej było zgodne z współczesnymi standardami i uzupełni ten flagowy, ciekawy produkt turystyczny, na jaki szlak wyrasta. W ramach tego zadania planowane jest również zorganizowanie krajoznawczego rajdu. Kwota dofinansowania wynosi blisko 78 tys. euro.

Ponadto podpisano też umowę z Gminą Szaflary (Atrakcje kulturowe i przyrodnicze na Szlaku wokół Tatr), w ramach której w Szaflarach zrealizowana zostanie trasa łącznikowa Szlaku wokół Tatr o długości 19,6 km, wraz z infrastrukturą towarzyszącą zakładającą budowę punktu widokowego oraz przebudowę terenu przyszkolnego na plac rekreacyjno-edukacyjny. 

Kolejnym rowerowym mikroprojektem z regionu są Babiogórskie ścieżki rowerowe. Partnerem wiodącym tego projektu jest Gmina Lipnica Wielka.

Zasięg terytorialny transgranicznych mikroprojektów jest dość duży – w dniu dzisiejszym w celu podpisania umów związanych z inicjatywami w swoich regionach zjawili się również przedstawiciele Powiatu Limanowskiego, Gminy Raciechowice, Gminy Łapsze Niżne, Centrum Kultury w Korzennej, Parafii Prawosławnej z Kurova, Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój i Gminnego Centrum Kultury w Kluszkowcach. 

Limanowskie muzeum będzie realizowało ciekawie brzmiący projekt “Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu”, Gmina Raciechowice odnowi 12 zabytkowych kapliczek, z kolei w prawosławnej parafii pw. św.Włodzimierza w przygranicznym Kurovie będą odbywać się warsztaty ikonopisania. 

/os

 

 

 

NT24TV 20.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również